1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Globalne ocieplenie zagraża roślinności w Alpach

123rf.com
123rf.com
Wiadomo, że globalne ocieplenie wpływa na faunę i florę. Żeby przeżyć, zagrożone gatunki próbują migrować coraz wyżej. A im bardziej w górę, tym mniej miejsca, więc wzrasta konkurencja między gatunkami.

Z badań opublikowanych ostatnio w magazynie „Nature Climate Change” wynika, że roślinność alpejska jest zagrożona bardziej niż uważano dotychczas. Do końca bieżącego wieku może zniknąć blisko połowa gatunków, a byt innych jest tylko tymczasowy.

przytacza opinie ekspertów.  Metody badawcze są coraz bardziej wyszukane. Kiedyś naukowcy obserwowali tylko, na czym polegają idealne warunki wegetacji dla poszczególnych gatunków, i zastanawiali się, gdzie będą one występować w przyszłości. Teraz bada się także metody rozmnażania roślin. Stefan Dullinger z Instytutu ochrony przyrody w Wiedniu zajmuje się tym od 10 lat. Na podstawie eksperymentów ze 150 gatunkami endemicznymi stwierdza, że nasiona przenoszone przez wiatr żyją bardzo długo, niekiedy kilkaset lat. Okres rozmnażania będzie więc wolniejszy niż  tempo globalnego ocieplenia i ziarna mogą nie zdążyć zaadaptować się w cieplejszym klimacie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze