1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ochrona środowiska - dbajmy o czystą wodę

123rf.com
123rf.com
Czy, pławiąc się w jeziorze lub rzece, lubisz połykać pety? Jak często zdarza ci się pić wodę, w której wcześniej umyłaś naczynia? Dziwne pytania?! Nie, to tylko proste konsekwencje naszych zachowań na pięknych naturalnych akwenach.

Niedawno pisaliśmy o kajakarzach, którzy propagują zachowania proekologiczne na polskich rzekach (czytaj tutaj). Podobna akcję o zasięgu ogólnopolskim zorganizował w lipcu Klub Gaja. Pod hasłem Big Jump tysiące ludzi wskoczyło do morza, rzek i jezior, żeby poczuć, jak przyjemne jest zanurzyć się w czystej wodzie. W rzeczywistości nie trzeba się było kąpać, wystarczyło zamoczyć ręce albo stopy.

W całej Europie akcję organizuje od 2005 r. The European Rivers Network – koalicja organizacji pozarządowych i osób indywidualnych szczególnie zaangażowanych w ochronę rzek. W ponad 20 krajach jest w nią zaangażowanych kilkaset tysięcy osób. Autorom pomysłu chodziło o to, żeby uświadomić Polakom, że woda jest naszym wspólnym dobrem, ale dobrem zagrożonym, o które wszyscy musimy dbać.

Przypominania nigdy dość, bo na co dzień zapominamy o tym, że właśnie z akwenów czerpiemy wodę do domowego użytku. Wody powierzchniowe są głównym źródłem wody pitnej w Polsce, a jednocześnie zbiornikami, do których wpuszcza się wodę już zużytą, oczyszczoną w oczyszczalni ścieków. Jednocześnie prawie co druga polska rzeka jest zanieczyszczona tak, że została zachwiana jej równowaga ekologiczna.

Jak dbać o czystość wody?

  1. Zacznijmy od tego, jak na wodę transportujemy sprzęt pływający. Łodzie, jachty i kajaki wodujmy w miejscach do tego przeznaczonych.
  2. Nie wjeżdżajmy samochodami na plaże i kąpieliska. Wcześniej koniecznie sprawdźmy, czy sprzęt jest sprawny technicznie, bo olej albo benzyna, która wycieka z silnika, jest zabójcza dla fauny i flory.
  3. Na wodzie – poza sytuacjami awaryjnymi – nie róbmy napraw ani nie konserwujmy sprzętu. We wszystkich marinach są do tego przeznaczone miejsca, możemy tam również skorzystać z fachowej pomocy.
  4. Nie wrzucajmy do wody śmieci i nie wylewajmy do niej detergentów ani zawartości turystycznych toalet.
Zwracajmy uwagę na to, jak zachowują się inni wodniacy. Brak reakcji na karygodne postępowanie jest przyzwoleniem na nie. Konsekwencje zaś będziemy ponosili wszyscy, również finansowe. Od 2015 r. będą obowiązywały nowe regulacje unijne w tej sprawie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze