1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Olej z wiesiołka

123rf.com
123rf.com
Wiesiołek dwuletni to jedna z cenniejszych roślin leczniczych. Zapylany przez nocne owady, w letnie wieczory kwitnie żółtymi kwiatami, które więdną za dnia. Z tego powodu bywa nazywany „nocną świecą”.

Ta niepozorna roślina ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia – olej z nasion wiesiołka zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najcenniejszy jest kwas gamma -linolenowy (GLA), który m.in. łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wystarczy systematycznie, od drugiej połowy cyklu menstruacyjnego zażywać codziennie zalecaną dawkę oleju (np. łyżeczkę dziennie), by poczuć się znacznie lepiej. Nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą również stany niepokoju, obniżony nastrój, nerwowość i tym samym przeciwdziałają depresji.

Roślina lecznicza

Olej z wiesiołka jest jednym z najbardziej wskazanych suplementów, prawdziwym życiodajnym darem. Odżywia i regeneruje każdą komórkę ciała, dostarczając GLA. Nieocenione jest także jego działanie wspierające naturalną odporność, a także zapobieganie niekorzystnym zmianom immunologicznym wywoływanym przez wirusy i bakterie. Jakby tych zalet było mało – olej z wiesiołka wspomaga układ krążenia, utrzymuje zdrową proporcję pomiędzy „złym” i „dobrym” cholesterolem, co chroni przed zawałem i nadciśnieniem. Kwas gamma-linolenowy jest ogromnie ważny, gdyż jego niedobór diagnozowany jest m.in. u chorujących na stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, astmy czy alergie. Przyjmowanie GLA skutecznie poprawia ich stan. Olej z wiesiołka stosuje się też w profilaktyce i leczeniu miażdżycy, zmniejsza bowiem niebezpieczeństwo powstawania zakrzepów, pomaga w leczeniu łuszczycy, trądziku i innych chorób skórnych, wspomaga przemianę materii, wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Coś dla urody

W kosmetyce olej z wiesiołka wykorzystuje się jako środek upiększający i odmładzający skórę. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na wygląd skóry – poprawiają jej sprężystość i utrzymują właściwy poziom nawilżenia, a co za tym idzie – zapewniają młody wygląd. Kwasy te biorą również udział w wiązaniu wody w organizmie, zapobiegają odwodnieniu, suchości skóry i naskórka, a także wypadaniu włosów. Olej z wiesiołka można stosować również bezpośrednio na skórę, działa leczniczo zarówno na cerę suchą, wrażliwą, atopową, jak i dojrzałą, mieszaną czy skłonną do wyprysków, reguluje bowiem przemianę komórkową i pracę gruczołów łojowych. Regeneruje, łagodzi obrzęki i swędzenie, działa przeciwzmarszczkowo. Życie z wiesiołkiem może być naprawdę dużo zdrowsze i pogodniejsze!

Dawkowanie oleju z wiesiołka

By osiągnąć pożądane rezultaty, trzeba zaprzyjaźnić się z olejem z wiesiołka na dłużej, a najlepiej na stałe. Proces uzupełniania niedoborów GLA i innych kwasów z grupy omega w organizmie trwa długo i nie wystarczy tu kilkutygodniowa kuracja. Najlepiej przyjmować w postaci płynnej tłoczony na zimno olej z nasion wiesiołka uprawianego ekologicznie (jest dostępny w sklepach ekologicznych, tradycyjnych i internetowych). Olej można pić, dodawać do potraw, maczać w nim chleb. Gdy występują schorzenia skóry – stosować zewnętrznie. Kapsułki dostępne w aptekach mają niższą przyswajalność ze względu na zawarte w nich konserwanty.

Przeciwwskazania: brak. Stosowanie w celach leczniczych, a nie profilaktycznych najlepiej skonsultować z lekarzem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze