fbpx

Ekopodróżowanie

Ekopodróżowanie
Wakacje nie zwalniają nas z troski o planetę. (Fot. iStock)

W wakacje lubimy na chwilę odpocząć od trosk dnia codziennego. Jednak to nie zwalnia nas z troski o planetę. Leżąc na plaży czy odwiedzając nowe zakątki, możemy przynajmniej starać się mniej szkodzić naturze. Oto kilka podpowiedzi.

Spakuj do plecaka

Wiele wskazówek dotyczących ekologicznego podróżowania znajdziemy w najnowszej książce Arety Szpury „ Jak uratować świat?”. Na przykład co zabrać ze sobą w podróż, by było praktycznie i zgodnie z idę zero waste. Przede wszystkim lekki i wysoki kubek (z dowolnego tworzywa) lub słoik. Możesz poprosić ulicznych sprzedawców, by do niego wkładali ci jedzenie, jest idealny także na lody czy kawę na wynos. Wrzuć go do plecaka razem z widelcem i słomką wielokrotnego użytku – w tropikach to zestaw obowiązkowy.

Weź też ze sobą torbę wielorazową na zakupy i kupuj lokalne produkty. Do tego dorzuć lnianą ściereczkę albo woskowijkę. Co to takiego? Bawełniana ściereczka pokryta mieszanką wosku pszczelego, naturalnego oleju jojoba oraz żywicy. Wodoodporna, wytrzymała i do tego ładnie pachnie. Wystarczy owinąć nią wybrany produkt (np. jedzenie), a następnie zacisnąć brzegi tkaniny. Pod wpływem ciepła dłoni materiał staje się lepki i uda ci się go zacisnąć oraz uformować tak, jak potrzebujesz. Woskowijkę możesz kupić w sklepie ekologicznym lub zrobić sam (ze starej koszuli i wosku). Zastąpi foliowe torebki, w które pakujesz żywność. Zostały jeszcze kosmetyki – najlepsze będą te w kostce lub w szkle. Nie wyleją się i nie narobią kłopotu, no i znów unikniesz plastiku.

Nawadnianie w zgodzie z naturą

Latem dobre nawadnianie to podstawa zdrowia i zadowolenia z podróży. Dlatego zawsze miej przy sobie butelkę, najlepiej metalową z podwójną ścianką, która trzyma temperaturę napoju. Wystarczy regularnie napełniać ją świeżą wodą. Podróżniczka Lena Urbańska poleca maszyny Good Drinks, dzięki którym uzupełnisz nawet dwa litry wody za 10 groszy. Szukaj też naklejek Trash Hero – Refeel Your Water For Free, znajdują się one często w lokalnych kawiarniach, hotelach czy sklepach.

W tych miejscach nalejesz wody do metalowej butelki z logo Trash Hero (w cenie ok. 20 zł). Możesz też skorzystać z własnej butelki, ale wtedy dobrym zwyczajem będzie zaproponowanie za to jakichś drobnych pieniędzy.

Staycation

Czyli wakcje na miejscu. Nowa moda na wyjazdy blisko to bardzo ekologiczny trend, który polecamy od dawna. Dane nie kłamią – latanie to najbardziej nieekologiczny sposób transportu i potężne źródło emisji CO2 do atmosfery. Dlatego lepiej szukać miejsc na wypoczynek, w które możesz dojechać pociągiem, ostatecznie samochodem. Nie tylko nie przyczynisz się do zanieczyszczenia środowiska, ale też poznasz bliską ci okolicę. Szwedzka aktywistka Greta Thunberg bierze udział tylko w tych konferencjach, na które jest w stanie dojechać pociągiem. Ty też możesz wprowadzić w życie taką nową zasadę.

Po więcej inspiracji ekologicznych odsyłamy do książki Arety Szpury „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” (wyd. W.A.B., 2019).

Ekopodróżowanie
Areta Szpura, „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” (wyd. W.A.B., 2019)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze