EKOprzewodnik w 5 krokach!

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków przekonuje się o tym, że zmiana naszych przyzwyczajeń może mieć wpływ na ochronę środowiska. Zachowanie ekopostawy na co dzień nie wymaga wielkich wyrzeczeń, a gwarantuje czysty zysk. Poznaj 5 prostych sposobów na EKOżycie!

Aż 74% Polaków postrzega siebie jako osoby dbające o środowisko – tak wynika z badania przeprowadzonego w 2016 roku przez TNS Polska na zlecenie firmy BRITA. Część z nas wciąż jednak uważa, że taka postawa wiąże się z wysiłkiem, większymi wydatkami i utrudnieniami na co dzień. Nic bardziej mylnego – bycie EKO to źródło samych korzyści, zarówno dla natury, jak i naszego portfela. Może również stać się ciekawym sposobem na życie. Jakimi prostymi czynnościami możemy zmieniać stan środowiska na lepsze?

  1. Akcesoria przyjazne naturze na co dzień

Dobrze jest otaczać się przedmiotami, których użytkowanie nie niesie zagrożenia dla przyrody. W kuchni warto zadbać o to, by zamiast ręczników papierowych korzystać z bawełnianych ściereczek. Ich wielkość powinna być dopasowana do naszych potrzeb, a gdy będą ubrudzone, można bez problemu wyprać je z ubraniami. Kiedy planujemy przyjęcie dla większej liczby osób, warto zaserwować posiłki na jednorazowych bionaczyniach wykonanych np. z płatków otrębów. Niejeden gość z pewnością będzie pozytywnie zaskoczony jadalnym talerzem albo drewnianymi sztućcami. Dodatkową zaletą oryginalnych dodatków jest ich funkcjonalność. Dzięki dzbankom BRITA Fun możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, zapewniając sobie dostęp do świeżej wody bez szkody dla otoczenia.

  1. Segregujmy śmieci każdego dnia

Mimo że większość z nas dba o to, by nie zaśmiecać otoczenia, część Polaków wciąż o tym zapomina. Co możemy zrobić, aby dołączyć do grona EKOświadomych konsumentów? Warto pamiętać o segregacji śmieci. Nie musimy się obawiać, że oddzielne pojemniki na poszczególny rodzaj odpadów zajmą zbyt dużo miejsca w naszej szafce – w sklepach dostępne są także kosze w małych rozmiarach. Dzięki nim z łatwością będziemy mogli rozdzielać śmieci. Ciekawym rozwiązaniem są pojemniki w różnych kolorach. Gwarantują one, że nie zapomnimy, aby papier wyrzucać do niebieskiego kosza, szkło – do czarnego, a odpady zmieszane – do czerwonego. Segregacja jest możliwa również poza domem. Zużyte baterie i makulaturę umieszczajmy w dedykowanych pojemnikach, które pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc.

  1. Plastik? Zdecydowanie nie!

Nikt z nas nie lubi dźwigać ciężkich toreb z butelkowaną wodą, a później składować w domu niepotrzebnych opakowań ze sztucznych tworzyw. Gdy dowiadujemy się, że plastikowe butelki mogą rozkładać się nawet 400 lat, zmieniamy nasze decyzje. Ponad 80% badanych Polaków deklaruje chęć ograniczenia kupowania wody butelkowej w celu ochrony środowiska. Stosowanie rozwiązań filtrujących wodę z kranu, np. dzbanka BRITA Fun, to redukcja produkcji plastikowych odpadów oraz czysta oszczędność. Butelka filtrująca BRITA fill&go Vital wielokrotnego użytku stanowi wygodne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych. Uprawiając sport, załatwiając różne sprawy na mieście, nie trzeba kupować wody w plastikowym opakowaniu – praktyczną butelkę filtrującą można mieć zawsze przy sobie. Czy nasze codziennie wybory mogą być bardziej świadome? Do sklepu na zakupy warto wybrać się z lnianą torbą, zamiast reklamówki wykonanej ze sztucznego materiału. Taka torba może także stać się atrakcyjnym dodatkiem na co dzień. Zadbaj o jej personalizację, drukując na niej np. swój ulubiony cytat albo zdjęcie.