1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Feng shui, czyli jak mieszkać we właściwym kierunku?

Feng oznacza wiatr lub kierunek a shui - wodę. Feng Shui to inaczej kierunek wody. Najważniejszą zasadą jest płynąć z prądem rzeki a nie pod prąd. Czyli być w zgodzie z kierunkiem przepływu. (Fot. iStock)
Feng oznacza wiatr lub kierunek a shui - wodę. Feng Shui to inaczej kierunek wody. Najważniejszą zasadą jest płynąć z prądem rzeki a nie pod prąd. Czyli być w zgodzie z kierunkiem przepływu. (Fot. iStock)
Ta starożytna praktyka to bardzo złożony sposób planowania budowy domu w celu osiągnięcia jak największej zgodności ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem – mówi Jacek Kryg, mistrz feng shui.

Mówi się, że za pomocą feng shui, czyli odpowiedniego urządzenia wnętrza, możemy oddziaływać na wszystkie sfery naszego życia, od miłości po zdrowie. Rzeczywiście tak jest? Feng shui nazywane jest sztuką urządzania domu. Często spłaszcza się je do zestawu prostych wskazówek, które mają przynosić natychmiastowe efekty. W rzeczywistości ta starożytna praktyka to bardzo złożony sposób planowania budowy domu w celu osiągnięcia jak największej zgodności ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem. Feng oznacza wiatr lub kierunek, a shui – wodę. Feng shui to inaczej „kierunek wody”. Najważniejszą jego zasadą jest bowiem płynąć z prądem rzeki, a nie pod prąd. Być w zgodzie z kierunkiem przepływu.

To brzmi bardziej jak filozofia, a jednak feng shui znane jest jako logiczny system, w którym bazuje się na konkretnych obliczeniach. Pierwsze pisane źródła wspominają o feng shui już w VIII wieku p.n.e. i na tyle datuje się używane po dziś dzień techniki. W Chinach nigdy nie panowała jako taka żadna religia. Najbardziej popularny taoizm to system filozoficzny, a konfucjanizm – system społeczny. Od zawsze jednak panował tam kult przodków. Wierzono, że dobry, odpowiedni pochówek zapewni żyjącym szczęście na tym świecie. Oryginalnie feng shui powstało jako zwieńczenie kultu przodków. Służyło planowaniu pochówku i przestrzeni cmentarnej. Wierzono, że jeśli grobowce zostaną zgrane z otoczeniem, a przodkom zapewni się spokój, to będą się oni nami opiekować i wspierać żyjących. Dopiero z czasem zaczęto tę wiedzę stosować do planowania rozkładu miast, wsi i budowy domów, przede wszystkim mając na względzie strukturę krajobrazu.

Kiedyś opieraliśmy się o wiele bardziej na intuicji. Dzisiaj, funkcjonując w takim pędzie, w jakim żyjemy, nie słyszymy komunikatów, które płyną z naszego ciała, ignorujemy symptomy. Nie czujemy też, że dom, w którym mieszkamy, nam nie służy. Dlatego do diagnostyki potrzebujemy odpowiednich narzędzi.

Czym różnią się między sobą poszczególne techniki? Wczesne feng shui nazywano „feng shui form krajobrazowych”. Sprowadzało się ono do rozpoznawania wzorów w krajobrazie. Jeżeli określony wzór okazywał się powtarzalny i odpowiedni według techniki szkoły form krajobrazowych, można było budować w tym miejscu dom. Z czasem jednak coraz trudniej było o taką swobodę ze względu na określony podział działek. Powstało więc wiele technik i nurtów, które detalicznie określały, jak powinno być rozplanowane każde pomieszczenie. Jedna z technik nazywa się „120 worków złota”, inna „wędrująca gwiazda”. Techniki te różnią się między sobą tym, co bierze się pod uwagę, analizując otoczenie i planując budowę domu. Mówi się na przykład, że jeżeli dom będzie zgrany z górą, to zagości w nim poczucie bezpieczeństwa, stabilny rozwój i życie religijne. Natomiast jeżeli dom jest zgrany z wodą, to możemy liczyć na sławę i pieniądze. Gdyby udało się zgrać i wodę, i górę, to mamy jedno i drugie. Dobry konsultant feng shui zna różne techniki. Jego celem zawsze jest postawić dom w taki sposób, by był najbardziej zgodny z otoczeniem.

W feng shui mówi się, że wszystko, co znajduje się w przestrzeni, na nas wpływa. Czy to dotyczy także przedmiotów? Struktury, kolorystyki, faktury przedmiotów. Jeżeli ma pani widok z okna na górę z nawisem skalnym, podczas wichury nawet podświadomie będzie pani podchodzić do okna i patrzeć, czy ten nawis jeszcze jest. Staje się on potencjalnym zagrożeniem, czyli wpływa na pani nastrój, samopoczucie. Feng shui określa nawet, jakiej wielkości powinny być znajdujące się w przestrzeni przedmioty. Służy do tego specjalna miarka.

Chyba najbardziej popularnym narzędziem jest kompas feng shui. Kompas jest dosyć zaawansowanym narzędziem, ale sprawdza się w obecnych czasach najlepiej. Operuje żywiołami, kierunkami i znakami zodiaku. Złożony jest z wielu okręgów, a każdy z nich to inna metoda. Jedna z nich określa 24 różne rodzaje domów skierowanych w różne strony. Nazywa się to „okręgiem 24 gór”. Według tej metody istnieją trzy kierunki północy, trzy kierunki wschodu, trzy północnego wschodu itd. Każdy człowiek, w zależności od daty urodzenia, ma swoje cztery korzystne kierunki i cztery niekorzystne. Kierunki odpowiadają różnym aspektom życia. Jeden z nich odpowiedzialny jest za zdrowie. Korzystny kierunek będzie więc je wspierał, a niekorzystny – osłabiał.

Chińczycy uważają, że jeżeli człowiek musi coś robić, to niech robi to tak, żeby mu to wyszło na zdrowie. Jeśli musi jeść, niech je zdrowo, jeżeli musi się ruszać, powinien robić to w taki sposób, by nie blokować przepływu energii, ale przede wszystkim człowiek musi zamieszkiwać. Jedną z najgorszych chorób świata jest bezdomność. W każdej kulturze brak dachu nad głową jest uznawany za najgorszy obrót losu. Chińczycy uważają więc, że najważniejsze jest zdrowie i bogactwo, jako że biedę w kulturze chińskiej również uznaje się za chorobę. Człowiek nie urodził się po to, żeby cierpieć, a bieda jest źródłem cierpienia. Ją również się leczy.

Chociażby poprzez odpowiednie aranżowanie domu? Nie tylko. Mając już urządzony dom, musimy nauczyć się w nim żyć. Kompas jako narzędzie skupia się na rejonach i kierunkach. Widzę, że znajduje się pani teraz w najbardziej wysuniętym na południe rejonie w swoim mieszkaniu. Jest pani również zwrócona w kierunku na południowy wschód, co nie jest korzystnym kierunkiem, dlatego że należy pani do osób z grupy zachód. Wiem to z pani daty urodzenia. Urządzając dom, wszystkie miejsca siedzące przeznaczone do pracy, rozmów i czytania książek warto mieć skierowane w korzystną dla siebie stronę. W ten sposób będziemy w pełni sił mentalnych i zdrowotnych. Kierunek zdrowie, mimo że jest aktywny we wszystkich pomieszczeniach, według Chińczyków szczególnie uzasadniony jest dla leżenia i gotowania, ponieważ sen i jedzenie w kulturze chińskiej są odpowiedzialne za zdrowie.

Niezwykle ważne w feng shui są też żywioły. U podstaw wszystkiego, co chińskie, czy to będzie medycyna, astrologia, ćwiczenia, czy feng shui, leży koncepcja wu xing, czyli pięciu żywiołów. Żywioły przekładają się na wszystko, również odpowiadają konkretnym rejonom domu. Patrząc przez ten pryzmat, jeżeli w domu będzie problem z rejonem wody, która w medycynie chińskiej odpowiada nerkom, możemy doświadczyć osłabienia tych organów. Jeśli będzie kłopot z ogniem, możemy mieć problem z sercem. Bardzo ważna dla feng shui jest analiza astrologiczna, która nie tylko określa odpowiednie kierunki, ale też stan naszych żywiołów. W ten sposób dowiadujemy się, co konstytucyjnie nam jest potrzebne, jakiego żywiołu mamy niedobór, a jakiego nadmiar, który żywioł trzeba uzupełnić, by osiągnąć równowagę.

Jak możemy uzupełniać żywioły? Żywiołów dostarczać można chociażby odpowiednimi przedmiotami w domu czy aranżacją wnętrz. Jeżeli brakuje nam żywiołu ognia, w odpowiednim miejscu warto zainwestować w kominek. Może dla takiej osoby najlepszym sposobem będzie spanie przy kominku lub świecach. Jeżeli mamy niedobór metalu, możemy mieć metalowe elementy, metalową ramę łóżka, ale też w kuchni pięciu przemian wprowadzać więcej pożywienia odpowiadającego metalowi. Jeżeli ktoś urodził się z nadmiarem wody, często występuje u niego tendencja do alkoholizmu w aspekcie społecznym, a zdrowotnie będzie mieć kłopoty z nerkami albo dystrybucją płynów w organizmie. Jeśli taki człowiek postawi w sypialni akwarium, będzie go to dodatkowo obciążać. Bardzo popularna w Polsce była korespondująca z tym założeniem metoda zainicjowana w XIX wieku przez księdza Knajpa, tzw. wodolecznictwo. Ludzie mieli w domu w tamtym czasie tak dużo lamp naftowych, świec, kominków i pieców, że występował u nich nadmiar żywiołu ognia. Skutkowało to nadmiernym przegrzaniem, wysuszeniem i stanami zapalnymi. Metoda polegała na poddaniu się zabiegom z biczy wodnych, które sprawiały, że wyjątkowo często występujące wtedy migreny, mijały.

Czy z feng shui korzystać może każdy? Tak, bo ono służy poprawie jakości naszego życia. Każdemu polecam zapoznać się z podstawową wiedzą na temat feng shui, żeby móc z niej korzystać wszędzie, gdzie się znajdujemy. Też poza domem. W pracy, na wakacjach, w odwiedzinach. Jeśli jesteśmy skierowani w złą stronę, stajemy się niecierpliwi i gaśniemy, jak roślina, która źle posadzona, więdnie. Mech będzie zawsze dążyć do północy, kwiaty do południa. Nadrzędną zasadą jest unikać tego, co nam szkodzi. Zanim położysz się w kierunku zdrowia, naucz się więc, który to jest twój kierunek choroby i unikaj go.

Jacek Kryg kulturoznawca, religioznawca, filozof, doktorant socjologii, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą kulturą Chin (szczególnie z taoizmem), od 12 lat jest członkiem ścisłego zarządu IFSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Feng Shui) z siedzibą w Singapurze

Żywioły w mieszkaniu

Drewno, ogień, ziemia, metal i woda mają wpływ na różne dziedziny życia, dlatego ważna jest ich zrównoważona obecność w różnych strefach domu. Z każdym z tych elementów łączą się inne kształty, kolory oraz rodzaje przedmiotów.
  • Drewno dobrze wpływa na kreatywność i rozwój. Z tym elementem łączą się przedmioty o podłużnym kształcie przypominające pnie drzew oraz kolory zielony i niebieski.
  • Ogień zwiększa odwagę i umiejętności przywódcze. Aby wprowadzić ten element do swojego domu, warto udekorować wnętrza świecami i wzorami zwierzęcymi. Kolory związane z ogniem to czerwony, ale również odcienie różu i fioletu. Według zasad nowoczesnego feng shui obecność tego żywiołu wzmocnią również urządzenia elektroniczne.
  • Ziemia ma wpływ na siłę fizyczną, stabilność i zdrowie. Kolory związane z tym elementem to tak zwane barwy ziemi: brązy, zielenie i beże. Również przedmioty o kwadratowym lub prostokątnym kształcie oraz niskie, płaskie powierzchnie.
  • Metal jest odpowiedzialny za jasność myśli, logikę i zdolności analityczne, pomaga się również skupić. Łączą się z nim kształty okrągłe i owalne oraz kolory, takie jak biel, szarość, srebro oraz jasne, pastelowe barwy. Oprócz mebli i przedmiotów wykonanych z metali siłę tego żywiołu wzmocnią również kamienie.
  • Woda jest odpowiedzialna za duchowość i emocje. Czerń i ciemne barwy wzmacniają jej oddziaływanie. Bardzo ważne dla tego elementu są również lustra i nieregularne, falujące kształty. (Źródło: westwing.pl)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze