1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Filmoterapia: „Szwedzka teoria miłości”

Filmoterapia: „Szwedzka teoria miłości”

Zobacz galerię 3 zdjęcia
Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi.

Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej?

Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. - To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.

„Szwedzka teoria miłości” zdobyła Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych podczas 13. Millennium Docs Against Gravity FF oraz zwyciężyła w plebiscycie publiczności bydgoskiego aneksu festiwalu.

reż. Erik Gandini, Szwecja, 2015, 76 min

WARSZAWA

15 LUTY GODZ. 20.00 KINOTEKA

ROZMOWA:

Z czym wiąże się niezależność? Im bardziej jesteśmy niezależni, tym trudniej czerpać nam przyjemność z bycia zależnym i bycia w związku z drugim człowiekiem? Jakie są dzisiaj modele rodziny? Rodzina przyszłości? Zygmunt Bauman: „Szczęście to pokonywanie trudności. To się zgubiło, gdy wzrósł komfort. Mamy wszystko. To czego nie mamy zapewnionego, to bycie z innymi ludźmi. To musimy zrobić sami. Czy dalej to potrafimy?”

„Teraz dzielimy nasze życie na dwie kategorie online i offline. Co to znaczy?”

GOŚCIE:

- Hanna Samson - psycholożka

- dr Michał Lutostański - socjolog, specjalista Uniwersytetu SWPS

- mgr Paulina Rosińsk - filolog, zajmuje się kulturą i literaturą szwedzką, specjalistka Uniwersytetu SWPS

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

- Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmian https://ogrodyzmian.pl/

- Kuba Mikurda - psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič". Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

Prowadząca cykl Martyna Harland - autorka projektu , psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu "Sens" oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

POZNAŃ

9 LUTY GODZ. 20.00 Kino Muza

„SZWEDZKA TEORIA MIŁOŚCI”  reż. Erik Gandini, Szwecja, 2015, 76 min

Po filmie odbędzie się rozmowa z dr Katarzyną Markowską-Regulską - psycholożką, psychoterapeutką, pracowniczką Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi, specjalistka Uniwersytetu SWPS.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze