1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Hildegarda z Bingen - dieta i metoda

Dieta Hildegardy z Binden nazywana jest dietą orkiszową, bo Hildegarda wszystkim bez wyjątków zaleca orkisz, który ma mnóstwo pełnowartościowego białka. (Fot. iStock)
Dieta Hildegardy z Binden nazywana jest dietą orkiszową, bo Hildegarda wszystkim bez wyjątków zaleca orkisz, który ma mnóstwo pełnowartościowego białka. (Fot. iStock)
Odpowiedni pokarm, równowaga między pracą i odpoczynkiem, codzienny rachunek sumienia – oto metoda „dziewicy słynącej ze swego szlachetnego urodzenia i świętości”. Hildegarda żyła wprawdzie w średniowieczu, ale jej prawdy wciąż nie tracą na aktualności. 

Założenie Hildegardy

Człowiek – swoją postawą jest wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny. Cztery podstawowe obszary, w których funkcjonuje, to: najbliższe otoczenie, natura, wszechświat i Bóg. Gdyby żył w zgodzie z każdym z nich, byłby zdrowy i szczęśliwy. Niestety – przez grzechy szybko traci harmonię i doprowadza do zaburzenia równowagi czterech soków ustrojowych (krew, śluz, żółć i czarna żółć). I organizm choruje. A zatem...

Dieta Hildegardy

zdrow (uwaga: nieskrzyżowany z pszenicą). Jej dieta nie wyklucza żadnej grupy pokarmów. Jemy wszystko: zboża, warzywa, owoce, nabiał, mięso, ale z zastrzeżeniami (tylko sezonowe warzywa, mięso dla kobiet delikatniejsze – np. ptactwo, dla mężczyzn zaś cięższe).

Na przykład: na wzmocnienie systemu nerwowego – gaszone wino i ciasteczka (mąka orkiszowa, masło, gałka muszkatołowa, cynamon i goździki). Na kłopoty z krążeniem – napój pietruszkowy (wino, pietruszka, ocet winny i miód), a na chorą wątrobę – kasztany z miodem w dużych ilościach.

Program duchowy Hildegardy

Trzeba też dbać o higienę i czystość duchową: medytować, modlić się i regularnie robić rachunek sumienia, najlepiej przed snem. Wielkie spustoszenie czynią grzechy. Na przykład tchórzostwo zżera człowieka, więc jako antidotum konieczna jest odwaga. Rozpasanie domaga się dyscypliny i porządku. Pycha– pokory. Zgorzkniałość, zazdrość – miłości. Rozpacz i desperacja – nadziei. Gnuśność i letarg – męstwa, energii, a ból istnienia – radości.

Ciało w ruchu

Ważny jest codzienny spacer, który poprawia krążenie i uspokaja. Hildegarda poleca też taniec i odpowiednią dawkę snu. Gdy do powyższych programów dołączymy wybraną aktywność fizyczną, powoli obszar cielesny i duchowy zaczną się równoważyć. Wrócimy do harmonii z naturą, będzie się dobrze działo w całym kosmicznym wymiarze naszego świata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze