1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ile pieniędzy wydajemy na edukację?

123rf.com
123rf.com
W 55% o wydatkach na edukację rodziny decydują kobiety. Najczęściej są to wydatki na miesięczne czesne w szkołach dla dzieci.

Najnowsze badanie przeprowadzone wśród klientów Profi Credit Polska pokazało, że decydujący głos w zakresie edukacji członków rodziny mają kobiety. Ponad 80% badanych pokrywa wydatki na naukę z bieżących przychodów. Pożyczki pozabankowe są drugim najpopularniejszym źródłem finansowania edukacji – firmy pożyczkowe są wybierane 4 razy częściej niż banki czy pomoc rodziny. Na dodatkowe zajęcia oszczędza 6% badanych.

Podstawowym wydatkiem edukacyjnym jest czesne – to 27% wskazań. W 73% dotyczy ono zajęć dzieci, w 15% wnucząt. Zaledwie 12% to wpisowe za zajęcia, z których korzystają respondenci. Prawie 30% opłat mieści się w przedziale od 1 do 2 tysięcy złotych rocznie. Nieco mniej popularną pozycją w budżecie edukacyjnym są korepetycje. Płaci za nie 24% badanych.

Matematyka to nie tylko królowa nauk, ale też królowa korepetycji. Wskazało na nią 48% respondentów. Trzech na czterech badanych wydaje na nią do 2 tys. zł rocznie”, komentuje wynika badania kontynuuje Jarosław Czulak Czulak, szef marketingu w Profi Credit Polska. Korepetycje z języka obcego dotyczą 38% uczestników badania, z językiem polskim ma kłopoty 7% i tyle samo z innymi przedmiotami.

Hobby jest finansowane chętniej niż kursy języka obcego. Stanowi ono 23% ogółu wydatków przeznaczanych na edukację. Największymi beneficjentami są dzieci (80%). Zainteresowania wnucząt opłaca 15% badanych.

Kurs językowe opłaca co piąty uczestnik badania. 11% opłaca swoje zajęcia. Ponad 2/3 wydaje na naukę do 2 tys. PLN rocznie. 6% natomiast inwestuje w kursy podnoszące ich kwalifikacje zawodowe.

„Blisko 60% ankietowanych liczy się z faktem, że jeszcze przez co najmniej 5 lat będzie finansować edukację swoją lub swoich najbliższych Łączne wydatki na edukację w tej grupie wyniosą ponad 5 mln złotych”, dodaje ekspert.

Niecały 1% badanych wspiera edukację dalszej rodziny i przyjaciół. Połowa udzielonej pomocy to kwoty między 2 a 5 tys. PLN rocznie. Po jednej trzeciej finansowej pomocy pochłaniają kursy językowe i korepetycje.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze