fbpx

Inteligentny dom – jak go urządzić?

Inteligentny dom - jak go urządzić?
fot. materiały prasowe klienta

Tradycyjne planowanie urządzenia domu nie wychodziło poza estetykę dekoracyjną. Coraz częściej myślimy o poszukiwaniu takich rozwiązań, które dzięki nowoczesnym technologiom sprawią, że dom automatycznie będzie w stanie dostosowywać się do potrzeb mieszkańców.

Automatyka domowa jest jednym z popularnych trendów wśród inwestorów świadomych wygód oferowanych przez innowacyjne technologie. Zestawy automatyki domowej zapewniają kontrolę nad wieloma urządzeniami domowymi za pośrednictwem smartfona. Teraz można już kontrolować dosłownie wszystko za jednym dotknięciem ekranu – od temperatury, systemu bezpieczeństwa, alarmów, oświetlenia, drzwi wejściowych, multimedialnego systemu rozrywki po podlewanie ogrodu…

Pomysł na inteligentny dom mógł brzmieć futurystycznie jeszcze dziesięć lat temu. Badanie GfK „Smart Home”[1] przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że jedna trzecia amerykańskich konsumentów korzysta z systemów integrujących wiele urządzeń w inteligentnym domu. Być może inteligentny dom okaże się dobrym pomysłem na remont i modernizację lub koncepcję stworzenia nowego wygodnego miejsca do życia.

Wyobraź sobie codzienny scenariusz. Każdego wieczora podjeżdżasz do bramy, wysiadasz z samochodu, otwierasz bramę i wjeżdżasz do garażu. Musisz więc otworzyć bramę, a następnie ją zamknąć, otworzyć drzwi, włączyć ogrzewanie i ustawić temperaturę, włączyć światła. Po ciężkim dniu w pracy potrzebujesz trochę relaksu, a to oznacza przejście do domowego zestawu rozrywkowego, wyszukanie odpowiedniej muzyki albo stacji radiowej, a następnie skonfigurowanie wszystkich urządzeń multimedialnych.

Teraz wyobraź sobie, że możesz połączyć wszystkie te systemy za pomocą jednej aplikacji na smartfonie. Oznaczałoby to użycie telefonu do otwarcia bramy, garażu i drzwi wejściowych. Włączenie ogrzewania, ustawienie temperatury są już dostępne w twojej aplikacji. Jednym kliknięciem sprawiasz, że dom jest gotowy na twoje powitanie. To samo dotyczy systemu multimedialnego i innych urządzeń. Jest to automatyka domowa w najprostszej formie. Smartfon to już nie tylko zdalnie obsługiwane konto internetowe, ale prawdziwe centrum zarządzania.

Automatyka domowa korzysta z technologii Internetu rzeczy, w której każde urządzenie ma przypisany własny adres IP, co ułatwia zdalne monitorowanie i sterowanie nimi. Dzięki automatyzacji domowej możesz programować parametry i planować zadania dla wielu urządzeń lub kontrolować je zdalnie za pomocą smartfona. Na przykład można ustawić polecenia dotyczące oświetlenia zewnętrznego, temperatury wewnętrznej i natężenia światła w wybranym pokoju. Jednocześnie możesz używać urządzenia mobilnego do zdalnego monitorowania domu oraz zarządzać różnymi urządzeniami i systemami wyposażenia domu.

Pierwsze pytanie, które się nasuwa, gdy myślisz o automatyzacji domu, brzmi: „jak zacząć?”. Rosnące zainteresowanie ideą wykorzystania technologii do tworzenia inteligentnych domów spowodowało, że wiele firm wprowadza na rynek gotowe zestawy domowej automatyki. Zestawy te obejmują sprzęt i oprogramowanie potrzebne do łączenia, kontrolowania i zarządzania wieloma inteligentnymi urządzeniami.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając zestaw automatyzacji do inteligentnego domu:

  1. Potrzeby – najpierw zdefiniuj na czym ci zależy, np.: bezpieczeństwo, wygoda, wydajność energetyczna
  2. Łatwość użycia
  3. Zgodność technologii zestawu z urządzeniami inteligentnymi różnych marek
  4. Zdolność do obsługi wielu urządzeń w domu
  5. Zakres funkcji, a w tym powiadamiania i komunikowania (SMS lub e-mail, polecenia głosowe)
  6. Obsługa gwarancyjna po uruchomieniu systemu

Zestaw automatyzacji oferuje niezbędną platformę technologiczną do sterowania, dostosowywania i zarządzania połączonymi urządzeniami. Dostępne na rynku zestawy automatyzacji wykorzystują zaawansowane protokoły komunikacyjne, takie jak Z-wave i Zigbee. Są to bezprzewodowe standardy komunikacji urządzeń inteligentnego domu, wykorzystujące Bluetooth oraz sieci Wi-Fi, które również służą do bezprzewodowego przesyłania danych. Protokoły te pomagają połączyć wiele inteligentnych urządzeń z centralnego koncentratora.

Najlepszy zestaw do automatyzacji pozwala zarządzać wszystkimi urządzeniami RTV – AGD z jednego miejsca. Oferuje elastyczność w zarządzaniu domem i maksymalizuje bezpieczeństwo. Możesz zdalnie sterować funkcjami i monitorować dom, nawet gdy jesteś w odległym miejscu. Dobry zestaw do automatyzacji pomaga także zwiększyć efektywność energetyczną i odciążyć konto bankowe od wysokich opłat za prąd.

Zestawy automatyki domowej mogą sprawić, że będziesz wygodniej i bezpieczniej mieszkać. Odpowiednio dobrany zestaw do automatyzacji ułatwia obsługę urządzeń domowych i monitorowanie każdego aspektu eksploatacji nieruchomości.

Dr Janusz Grobicki

  1. https://www.gfk.com/en-us/insights/press-release/one-third-of-us-consumers-own-two-or-more-smart-home-devices/ (dostęp: 25.03.2021)