1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak chronić środowisko?

Lubimy żyć wygodnie, tanio i szybko. Ale jeśli nie zmienimy wizji dobrego życia, doprowadzimy do biologicznej zagłady. (Fot. iStock)
Lubimy żyć wygodnie, tanio i szybko. Ale jeśli nie zmienimy wizji dobrego życia, doprowadzimy do biologicznej zagłady. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Jak chronić środowisko naturalne? Segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, unikaj plastiku, drukuj dwustronnie, kupuj świadomie. Chcesz pomóc pszczołom? Zasiej miododajne rośliny w swoim ogródku, na balkonie albo parapecie.

Blisko milion gatunków (gatunków, nie zwierząt!) wymrze w ciągu najbliższych dekad – alarmuje ONZ w opublikowanym 6 maja br. raporcie o bioróżnorodności i funkcji ekosystemu.

Ludzka zachłanność, wygodnictwo i głupota doprowadziły do przekształcenia aż 75 proc. powierzchni Ziemi. Wylesiono 32 mln hektarów lasów tropikalnych charakteryzujących się największą bioróżnorodnością. Ślady działalności człowieka widać na 66 proc. powierzchni oceanów, zniknęło aż 85 proc. mokradeł. Dramatycznie spada liczebność owadów na świecie. Od 1980 r. zanieczyszczenie środowiska naturalnego plastikiem zwiększyło się dziesięciokrotnie!

 Średnio 31 kg plastikowych odpadów rocznie produkuje obywatel UE. (Fot. iStock) Średnio 31 kg plastikowych odpadów rocznie produkuje obywatel UE. (Fot. iStock)

Raport IPBES (Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu działającej pod auspicjami ONZ)  to efekt trzyletniej pracy naukowców z ponad 50 krajów, którzy przeanalizowali ok. 15 tys. publikacji naukowych. Wnioski są przygnębiające. - Zdrowie ekosystemów, od których zależymy my i wszystkie inne gatunki, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek – powiedział Robert Watson z University of East Anglia w Norwich, przewodniczący IPBES. Na ratunek nie jest za późno, ale działać trzeba szybko i na każdym poziomie – konieczne są rozwiązania globalne, systemowe i lokalne – dodał. O tym, jak chronić Ziemię, przeczytacie poniżej.

Jak chronić przyrodę? Pomagajmy pszczołom bez lipy

– Polacy bardzo chętnie angażują się w działania pomagające owadom. To zainspirowało nas do stworzenia akcji społecznej #PomagamyPszczołomBezLipy. Hasło to każdy zrozumie inaczej, i dobrze. Bez lipy, czyli poprzez faktyczne działania. Każdy z nas w łatwy sposób może zapewnić dostęp owadom do pokarmu wysiewając i sadząc rośliny miododajne. Wystarczy jedna doniczka pełna kwiatów. Pokazując swoje zaangażowanie w mediach społecznościowych ludzie mogą motywować znajomych – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Współorganizatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia.

Życiodajni zapylacze

Pszczoły miodne, pszczoły samotnice, bzygi i motyle oraz inne owady pełnią jedną z najważniejszych funkcji w środowisku – zapylają rośliny. 264 gatunków roślin uprawianych na świecie jest całkowicie lub częściowo uzależnionych od zapylania, a około 1/10 masy żywności na świecie pochodzi z roślin zapylanych przez owady. W Polsce jednym z ważniejszych zapylaczy roślin jest pszczoła miodna, która zapyla 15 gatunków drzew owocowych  i krzewów, około 60 gatunków warzyw oraz 50 gatunków polowych roślin uprawnych. Praca pszczół na plantacji to gwarancja wyższego plonu np. rzepaku (do 30%), czy jabłoni (do 90%).

 W sklepach można kupić specjalne mieszanki nasion roślin, które tworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających. (Fot. iStock) W sklepach można kupić specjalne mieszanki nasion roślin, które tworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających. (Fot. iStock)

- Praktycznie każdy z nas może być ogrodnikiem i ma do dyspozycji przestrzeń, którą może zapełnić roślinami. To może być gospodarstwo, ogród a nawet balkon czy parapet. Zachęcam, aby kupując nasiona i rośliny zwrócić uwagę czy będą one atrakcyjne dla zapylaczy. To mogą być nie tylko kwitnące rośliny ozdobne. Wiele ziół, warzyw, drzew i krzewów to rośliny miododajne – bogate w nektar i pyłek. Pamiętajmy również o prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin, w szczególności o przestrzeganiu okresu prewencji – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze