fbpx

Jak się pozbyć nadmiaru plastiku? – Nadzieją może być nowy superenzym

Jak się pozbyć nadmiaru plastiku? – Nadzieją może być nowy super-enzym
Okazało się, że enzym o nazwie PETaza może atakować twardą, krystaliczną powierzchnię plastikowych butelek. Jednak dodanie kolejnego enzymu, podwaja szybkość działania PETazy. (fot. iStock)

Rozkłada plastik sześć razy szybciej niż do tej pory robiły to inne enzymy! Badania nad nowym super-enzymem przeprowadzili naukowcy z University of Portsmouth w UK, a także z kilku amerykańskich instytucji. Opublikowano je w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Co udało się wynaleźć? – Otóż po połączeniu dwóch enzymów, wytwarzanych przez bakterię o nazwie Ideonella sakaiensis, otrzymano jeden niezwykle aktywny enzym. Działa on w temperaturze otoczenia, a obie jego cząsteczki wytwarzane są przez tę samą (zjadającą plastik) bakterię. Została ona odkryta w 2016 roku na japońskim składowisku odpadów. Pierwsza modyfikacja enzymu, w 2018 roku, pozwoliła na rozkładanie plastiku w ciągu kilku dni. Obecna – w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu godzin. Przypomnijmy, że naturalna degradacja może zająć kilkaset lat. Wystarczy więc, jak się okazało, połączyć dwa enzymy – PETazę z MHETazą – aby uzyskać super-efekt.

Kiedy połączyliśmy enzymy, dość nieoczekiwanie, nastąpił dramatyczny wzrost aktywności – powiedział prof. John McGeehan z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii, dyrektor Center for Enzyme Innovation (CEI). – To droga ku próbom wytwarzania szybszych enzymów, które są bardziej przydatne w przemyśle. Ale to także jedna z tych historii o uczeniu się od natury, a następnie przenoszeniu jej do laboratorium (źródło: The Guardian).

Naukowcy pracujący w Centrum Innowacji Enzymów mają nadzieję, że super-enzym może rozwiązać kryzys zanieczyszczenia.

Plastik zalega na całej planecie – od Arktyki po najgłębsze oceany. W Polsce, w ciągu roku, każdy wyrzuca około 66 butelek PET (gdy pomnożymy to przez liczbę mieszkańców wynik będzie przytłaczający). Chociaż staramy się segregować śmieci i pozyskiwać surowce wtórne, trudno jest rozbić plastikowe butelki na składniki chemiczne… a to pozwoliłoby znacznie przyspieszyć proces recyklingu i ograniczyć wytwarzanie nowych opakowań z ropy naftowej.

Jest szansa, że enzym zostanie wykorzystany w recyklingu już w ciągu 1-2 lat. Zespół pracuje nad modyfikacjami, które będą mogły jeszcze przyspieszyć jego działanie, a także poszukuje takich połączeń enzymów, które umożliwią recykling odzieży. W końcu mamy co rozkładać…

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze