1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak się pozbyć nadmiaru plastiku? – Nadzieją może być nowy superenzym

Okazało się, że enzym o nazwie PETaza może atakować twardą, krystaliczną powierzchnię plastikowych butelek. Jednak dodanie kolejnego enzymu, podwaja szybkość działania PETazy. (fot. iStock)
Okazało się, że enzym o nazwie PETaza może atakować twardą, krystaliczną powierzchnię plastikowych butelek. Jednak dodanie kolejnego enzymu, podwaja szybkość działania PETazy. (fot. iStock)
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Rozkłada plastik sześć razy szybciej niż do tej pory robiły to inne enzymy! Badania nad nowym super-enzymem przeprowadzili naukowcy z University of Portsmouth w UK, a także z kilku amerykańskich instytucji. Opublikowano je w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Co udało się wynaleźć? – Otóż po połączeniu dwóch enzymów, wytwarzanych przez bakterię o nazwie Ideonella sakaiensis, otrzymano jeden niezwykle aktywny enzym. Działa on w temperaturze otoczenia, a obie jego cząsteczki wytwarzane są przez tę samą (zjadającą plastik) bakterię. Została ona odkryta w 2016 roku na japońskim składowisku odpadów. Pierwsza modyfikacja enzymu, w 2018 roku, pozwoliła na rozkładanie plastiku w ciągu kilku dni. Obecna – w ciągu kilkunastu - kilkudziesięciu godzin. Przypomnijmy, że naturalna degradacja może zająć kilkaset lat. Wystarczy więc, jak się okazało, połączyć dwa enzymy – PETazę z MHETazą – aby uzyskać super-efekt.

Kiedy połączyliśmy enzymy, dość nieoczekiwanie, nastąpił dramatyczny wzrost aktywności – powiedział prof. John McGeehan z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii, dyrektor Center for Enzyme Innovation (CEI).  – To droga ku próbom wytwarzania szybszych enzymów, które są bardziej przydatne w przemyśle. Ale to także jedna z tych historii o uczeniu się od natury, a następnie przenoszeniu jej do laboratorium (źródło: The Guardian).

Naukowcy pracujący w Centrum Innowacji Enzymów mają nadzieję, że super-enzym może rozwiązać kryzys zanieczyszczenia.

Plastik zalega na całej planecie – od Arktyki po najgłębsze oceany. W Polsce, w ciągu roku, każdy wyrzuca około 66 butelek PET (gdy pomnożymy to przez liczbę mieszkańców wynik będzie przytłaczający). Chociaż staramy się segregować śmieci i pozyskiwać surowce wtórne, trudno jest rozbić plastikowe butelki na składniki chemiczne… a to pozwoliłoby znacznie przyspieszyć proces recyklingu i ograniczyć wytwarzanie nowych opakowań z ropy naftowej.

Jest szansa, że enzym zostanie wykorzystany w recyklingu już w ciągu 1-2 lat. Zespół pracuje nad modyfikacjami, które będą mogły jeszcze przyspieszyć jego działanie, a także poszukuje takich połączeń enzymów, które umożliwią recykling odzieży. W końcu mamy co rozkładać…

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze