fbpx

Jak sprzątać efektywniej? Pomogą Ci lepsza organizacja, odkurzacz bezprzewodowy i nie tylko

Jak sprzątać efektywniej? Pomogą Ci lepsza organizacja, odkurzacz bezprzewodowy i nie tylko
Odkurzacz bezprzewodowy to sprzęt, który sprawdzi się w każdym domu. (Fot. materiały partnera)

Bałagan w mieszkaniu spędza Ci sen z powiek? Czujesz poirytowanie, gdy widzisz stos naczyń czekających na zmycie i rozrzucone na fotelu ubrania? Nic dziwnego – badacze potwierdzają, że bałagan w domu może powodować stres i frustrację.

Sprzątanie nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Zebraliśmy przydatne porady, które pozwolą Ci utrzymać porządek w swoim otoczeniu. Przydatne pomoce to chociażby szmatka z mikrofibry i odkurzacz bezprzewodowy. Co jeszcze?

Zasada nr 1: Odkładaj wszystko na miejsce

Twoim problemem są przedmioty codziennego użytku, które dziwnym trafem znajdują się nie tam, gdzie powinny? Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste, ale wymaga samodyscypliny. Konkretnym rzeczom przypisz miejsca, w których powinny się znajdować – i od razu po skorzystaniu z nich odkładaj je na miejsce. Wypiłeś herbatę? Umyj kubek i odstaw na suszarkę lub włóż go do zmywarki. Po przyjściu z pracy przebierasz się w wygodny dres? Ubrania złóż w kostkę i włóż je do szafy lub wrzuć do kosza na pranie.

Zasada nr 2: Zrób plan porządków

Dobrze przygotowany plan pomaga usprawnić sprzątanie nawet największemu leniuchowi. Zadecyduj, z jaką częstotliwością chcesz sprzątać poszczególne fragmenty mieszkania.

Proponowany plan codzienny to:

 • zmywanie naczyń,
 • odkładanie przedmiotów na swoje miejsce,
 • ścielenie łóżka,
 • czyszczenie blatów w kuchni i stołu,
 • czyszczenie toalety,
 • odkurzanie w przypadku właścicieli zwierząt.

Proponowany plan cotygodniowy (lub do wykonania dwa razy w tygodniu):

 • mycie podłóg,
 • odkurzanie,
 • robienie prania,
 • wycieranie kurzy,
 • zmiana ręczników,
 • sprzątanie kuchni, łazienki i pokoi.

Warto dopasować listę do wielkości swojego mieszkania, tego, czy mamy dzieci lub zwierzęta, a także innych czynników. Zaznaczanie wykonanych punktów będzie dla nas motywujące i przyspieszy sprzątanie.

Zasada nr 3: Poznaj odkurzacz bezprzewodowy i robot sprzątający

Na rynku aż roi się od sprzętów, które mogą pomóc nam usprawnić wykonywanie domowych obowiązków. Które z nich ułatwią wyjątkowo znienawidzone prace związane ze sprzątaniem?

Jeśli nie należysz do fanów odkurzania, być może wszystko zmieni się po zainwestowaniu w odpowiedni sprzęt. Właściciele czworonogów wyjątkowo chwalą sobie roboty sprzątające, czyli odkurzacze automatyczne. Wystarczy włączyć sprzęt raz czy nawet dwa razy dziennie, a on sam rozprawi się z rozrzuconym żwirkiem czy sierścią na dywanie.

Równie praktycznym sprzętem jest odkurzacz bezprzewodowy. Jego budowa różni się od budowy klasycznych odkurzaczy. Rura jest zintegrowana z całym urządzeniem, dzięki czemu podczas odkurzania niemal nie musimy się schylać. Możemy też zapomnieć o rozplątywaniu kabla czy przepinaniu wtyczki pomiędzy pomieszczeniami. Tego typu modele posiadają akumulatory, które pozwalają na ich pracę bez konieczności dostępu do gniazdek elektrycznych.

Zasada nr 4: 15 minut na sprzątanie

Trudno Ci przeznaczyć kilka godzin na sprzątanie raz w tygodniu? Nic straconego. Świetną metodą na utrzymanie porządku są 15-minutowe sesje każdego dnia. Co trzeba zrobić? Wystarczy, że nastawisz stoper na 15 minut i w tym czasie zajmiesz się porządkami. Będziesz zdziwiony, jak wiele uda Ci się zrobić. Wytrwaj w postanowieniu, a już po tygodniu odkryjesz, że Twój dom będzie lśnił czystością – i to niemal bez wysiłku.