1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak wychować psa i pozwolić mu być sobą?

Jak wychować psa i pozwolić mu być sobą?

Wychowanie psa to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych opiekunów zwierząt. Czy wiesz, jak uczyć ulubieńca, by osiągnąć sukces edukacyjny, nie męcząc zwierzęcia?

Pojawienie się szczenięcia w domu to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Cała uwaga koncentruje się na piesku, a każdy z domowników chce zadbać o ulubieńca najlepiej, jak potrafi. Nowi opiekunowie robią wszystko, co w ich mocy, by szczenię nie czuło się osamotnione. Z tego powodu zwracają szczególną uwagę na szkolenia, zabawę, socjalizację i przyzwyczajanie do zabiegów pielęgnacyjnych. Piesek znajduje się w centrum zainteresowania całej rodziny, jednak czy ma czas na odpoczynek i pozostanie sobą?

Co za dużo, to niezdrowo

Nadopiekuńczość opiekunów szczeniąt sprawia, że maluch nie może zachować równowagi. W wielu przypadkach mały piesek jest zbyt często wyprowadzany na spacery, zabawiany, uczony nowych poleceń w każdej wolnej chwili. Nierzadko zdarza się także, że wraz z pojawieniem się szczenięcia, w domu pojawiają się goście, którzy chcą zobaczyć nowego członka rodziny. Wszystko to sprawia, że piesek nie ma czasu na odpoczynek i bez przerwy jest nastawiony na odbiór wielu bodźców.

Skutki braku czasu na odpoczynek

Szczenię, podobnie jak małe dziecko, potrzebuje sporej porcji odpoczynku. Mały piesek musi dużo spać, by móc się prawidłowo rozwijać. Jeśli nieustannie czekają na niego nowe zabawy i lekcje, traci równowagę pomiędzy aktywnością a odpoczynkiem i zaczyna sprawiać kłopoty. Zestresowane szczenię może zachowywać się nadpobudliwie, niszczyć przedmioty, gryźć po rękach czy szarpać za ubranie. Paradoksalnie wielu opiekunów uważa, że zachowanie ulubieńca jest spowodowane brakiem uwagi, w związku z czym domownicy próbują zapewnić szczenięciu jeszcze więcej zajęć, prowadząc do jeszcze większej frustracji psiaka.

Sposoby na zachowanie równowagi

Dobrym sposobem na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnością i odpoczynkiem szczenięcia jest pójście na wspólny spacer trwający nie więcej niż 10 min. Piesek powinien też spędzać większość dnia w jednym miejscu, w którym będzie mógł się wyspać. Ważne jest też ograniczenie odwiedzin gości i poproszenie pozostałych domowników, np. dzieci o nie niepokojenie ulubieńca zawsze wtedy, gdy mają na to ochotę. Zachowanie równowagi pomoże psiakowi właściwie się rozwijać i wyrosnąć na zdrowego oraz pewnego siebie psa.

Żywienie – ważny element nauki

Ważnym elementem wychowania szczenięcia jest także odpowiednio dobrana karma dla psów. Dostarczanie pieskowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych sprawia, że zwierzę jest nie tylko dobrze odżywione i zdrowo rośnie. Ulubieniec jest przede wszystkim bardziej skory do zabawy i chętniej się uczy, ponieważ rzadziej odczuwa zmęczenie dzięki dobrze pracującemu układowi nerwowemu. Składniki odżywcze oraz witaminy i minerały pomagają w utrzymaniu koncentracji i sprawiają, że zwierzak ma dużo energii. Warto wybierać produkty przeznaczone dla szczeniąt, ponieważ są właściwie zbilansowane. Równie istotny jest też wybór karmy, gdy szczeniak osiągnie już dorosłość. Dobrej jakości karma pozwoli utrzymać psa w zdrowiu przez długie lata. Przykładem może być karma Beyond () zawierająca zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i najlepszej jakości zboża. Dowiedz się, z czego składa się ich sucha karma dla psów na stronie .

Wychowanie szczenięcia to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonego opiekuna psów. Wielu świeżo upieczonych psich rodziców poświecą swemu ulubieńcowi zbyt wiele uwagi, przez co zwierzak nie ma czasu na odpoczynek i zabawę w samotności. Nadmierne zainteresowania i zmuszanie malucha do ciągłej nauki i zabawy powoduje też efekt odwrotny do zamierzonego. Piesek staje się bowiem niegrzeczny i wyładowuje swoje frustracje oraz negatywne emocje na otoczeniu. Wychowując szczeniaczka, pozwólmy mu więc być sobą. Wówczas możemy liczyć na dobre zachowanie i przyjaźń naszego ulubieńca.

Źródło: https://www.psy.pl/nadopiekunczy-opiekun-psa/

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze