fbpx

Jaki odkurzacz kupić? Co najważniejsze: końcówki, filtry czy wysoka moc?

Jaki odkurzacz kupić? Co najważniejsze: końcówki, filtry czy wysoka moc?
Niezawodne odkurzacze Bosch Serie 6 (fot. materiały partnera)

Dobry odkurzacz jest skuteczny, niezawodny i komfortowy w użytkowaniu. Wybór wydaje się banalnie prosty, jednak w praktyce często nie wiemy, na jakie parametry naprawdę trzeba zwrócić uwagę. Czy potrzebna nam maksymalna moc, a może lepiej postawić na dodatkowe wyposażenie lub filtr powietrza?

Moc odkurzacza – jaką wybrać?

Odkąd w Polsce zaczęła obowiązywać ekodyrektywa, maksymalna moc odkurzacza nie może przekraczać 900 W. Skuteczność sprzętu zapewnia jednak nie tylko sama moc, ale przede wszystkim technologia, jaką wykorzystuje odkurzacz, np. Technologia Kontroli Mocy w silnikach Bosch, która reguluje przepływ powietrza i pozwala precyzyjnie dostosować wydajność do każdego rodzaju powierzchni. Dodatkowo marka Bosch gwarantuje długą żywotność urządzenia, którą potwierdza 10-letnia gwarancja na silnik.

Zwróćmy także uwagę na:

  • jednakową skuteczność nawet przy zapełniającym się worku – to nie tylko oszczędność, bo będziemy go wymieniać rzadziej, ale także znaczne ułatwienie i przyspieszenie pracy. Nie trzeba bowiem kilkakrotnie odkurzać tego samego miejsca, bo odkurzacz nie dał rady wciągnąć ostatnich kłębków kurzu i okruszków. W odkurzaczach Bosch funkcja ta nazywa się System PowerProtect i znajdziemy ją w np. modelu Serie | 6 ProPower;
  • kontrolę mocy ssania – można ją dopasować do odkurzanej powierzchni. Dobrze, aby przełącznik był umieszczony na rączce, żeby nie musieć schylać się podczas obsługi. W odkurzaczach Bosch taka funkcja nazywa się Remote Power Control i znajdziemy ją w modelach Bosch Serie | 6. Dostępne powinny być także przyciski pracy w trybie turbo oraz przełączenia na standy, kiedy nagle będziemy musieli przerwać sprzątanie i np. odebrać telefon lub otworzyć drzwi kurierowi.

Cenna będzie też gwarancja na silnik. Daje pewność, że serce urządzenia będzie sprawne przez długie lata i w wypadku ewentualnych usterek lub utraty ciągu możemy liczyć na naprawę. Marka Bosch daje aż 10 lat na silniki w technologii „Made In Germany”.

Końcówki do odkurzacza – czy są niezbędne?

Końcówki o różnym kształcie i zastosowaniu nie są jedynie chwytem marketingowym. Powinniśmy na nie zwrócić uwagę nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy właścicielami zwierząt lub mamy w domu różne do sprzątnięcia powierzchnie, np. puchate dywany, kafelki, delikatny parkiet. Dodatkowe akcesoria pomogą nam w utrzymaniu czystości w zakamarkach lub miejscach, do których niełatwo wjechać standardową szczotką, np. pod meblami, w rogach, na kloszach żyrandoli, pod sufitem i na szafkach.

Przydadzą się nie tylko końcówki o różnych kształtach, ale także teleskopowa rura. Jeśli mamy w domu powierzchnie wymagające znacznej delikatności, zwróćmy uwagę, czy do zestawu dołączona jest szczoteczka o miękkim włosiu. Udogodnieniem w codziennym użytkowaniu może być także zintegrowany system końcówek. Dzięki temu, że są one przymocowane do rury, zawsze mamy je pod ręką i możemy wymienić.

Oglądając dodatkowe szczotki nie zapomnijmy o tym, że najważniejsza będzie główna końcówka. Nowoczesne turboszczotki potrafią nie tylko odkurzać, ale jednocześnie wyczesywać dywan, skutecznie pozbywając się z niego kurzu, włosów, sierści i nitek.

Dobrze jest wybrać model z turboszczotką, którą łatwo się czyści, np. odkurzacz Bosch Serie |  6  ProPower, w którym bez problemu i w higieniczny sposób usuniemy brud z wyjmowanej szczotki. Wystarczy tylko jeden przycisk, aby zdemontować rolkę czyszczącą.

Po co jest filtr w odkurzaczu? Jaki odkurzacz do domu alergika i wielbiciela zwierząt?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zanieczyszczenia środowiska i powietrza, którym oddychamy, dlatego popularne stały się urządzenia, które poprawiają jego jakość. Warto zwrócić uwagę, jakie filtry zostały zastosowane w odkurzaczu, który nas interesuje. Urządzenia ze specjalnym zmywalnym (a więc wielorazowym) filtrem HEPA lub UltraAllergy klasy ULPA (obecnym np. w modelu Bosch Serie | 6 ProHygienic) sprawiają, że wydobywające się z nich powietrze wylotowe jest czystsze od zastanego w domu. Zostało ono oczyszczone z 99,99% cząsteczek kurzu, alergenów, bakterii i zanieczyszczeń. Rozwiązanie to jest idealne nie tylko dla alergików, ale i palaczy oraz właścicieli zwierząt.

Jeśli mamy problem nieprzyjemnych zapachów w domu, np. z powodu zwierząt lub obecności palaczy, zdecydujmy się na odkurzacz, w którym można używać specjalnych antyzapachowych worków. Wykorzystują one właściwości węgla aktywnego i eliminują nieprzyjemne zapachy. Z właściwości worków antyzapachowych AirFresh korzysta np. odkurzacz Bosch Serie | 6 ProHygienic.

Nie tylko funkcjonalność ale i design – jak wybrać stylowy odkurzacz?

Odkurzacz nie musi być już nieciekawym, zajmującym zbyt dużo miejsca, niewygodnym urządzeniem, na którego wygląd zwracamy uwagę tylko wtedy, kiedy się zepsuje lub zakurzy. Nowoczesne sprzęty to często perełki wzornictwa przemysłowego, które mogą wręcz stać się designerskim gadżetem. Dla przykładu seria 6 odkurzaczy workowych Bosch (model klasyczny, ProPower lub ProHygenic) otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród, zwaną Oscarem designu, czyli Red Dot Design Award.

Linię tę doceniono także statuetką iF Product Design Award przyznawaną przez niemiecką organizację iF International Forum Design. Odkurzacze zwracają uwagę niebanalną matową obudową, ciekawą kolorystyką oraz przyciskami LED. Ma to nie tylko wymiar estetyczny, ale i praktyczny. Podświetlane guziki ułatwiają obsługę. Dzięki matowemu wykończeniu obudowy ślady palców są niewidoczne, a zachowanie czystości łatwiejsze.

Jaki odkurzacz kupić? Co najważniejsze: końcówki, filtry czy wysoka moc?
Cechy dobrego odkurzacza – infografika