fbpx

Jakie smaki kochają Europejczycy?

Jakie smaki kochają Europejczycy?
123rf.com

PizzaPortal.pl, największy serwis do zamawiania jedzenia online, pokusił się o zestawienie ulubionych i najbardziej popularnych potraw na wynos wśród mieszkańców 7 wybranych państw europejskich: Polski, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji oraz Grecji. Co jest najczęściej wymienianym daniem?
POLSKA

Zestawienie dla Polski nie jest zaskakujące. Na talerzach Polaków króluje typowy włoski przysmak znany na całym świecie, pizza. W czołówce najczęściej zamawianych potraw znajdują się także pierogi oraz kebab-gyros-shwarma. Na dalszych pozycjach w zestawieniu znalazły się burgery, dania kuchni meksykańskiej oraz chińszczyzna i sushi.

CZECHY

Choć tradycyjna czeska kuchnia jest dość ciężka, na czele znalazły rankingu lekkie i zdrowe sałatki. Na drugim miejscu uplasowała się pizza, a na trzecim – makarony. Inne dania, które znalazły się już poza podium, to wszelkie potrawy mięsne, burgery oraz przysmaki kuchni azjatyckiej.

NIEMCY

W Niemczech w pierwszej trójce ulubionych dań na wynos znalazła się standardowo pizza, a także dania kuchni azjatyckiej oraz sushi. Dalsze pozycje zajęły takie dania, jak burgery, makarony, dania kuchni hinduskiej, greckiej, chińskiej, tureckiej oraz arabskiej.

WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii prym wiodą dania kuchni hinduskiej. Kolejne miejsce przypadły pizzy i chińszczyźnie. Brytyjczyków zamawiają także chętnie burgery, kebab, makarony, potrawy japońskie, dania kuchni tajskiej, a także lokalny klasyk Fish & Chips (ryba z frytkami) oraz dania libańskie.

SZWECJA

Czołówka ulubionych potraw w Szwecji to na pierwszym miejscu pizza, a zaraz za nią sałatki i burgery. W dalszej kolejności Szwedom przychodzi ochota na takie przysmaki, jak makarony, dania tajskie, chińszczyzna oraz sushi.

TURCJA

Turcy najchętniej zamawiają potrawy i charakterystyczne dla ich rodzimej kuchni, m.in. kebab. Na drugiej pozycji na talerzach Turków lądują burgery oraz różnego rodzaju kanapki. Pierwszą trójkę zamykają potrawy kuchni włoskiej, w tym oczywiście pizza. Na dalszych pozycjach w rankingu znajdziemy również ogólnie dania różnych kuchni świata, ciasta i desery, a czołówkę ulubionych 7 potraw zamyka kuchnia azjatycka oraz dania z owoców morza.

GRECJA

Ostatnim krajem, który znalazł się „pod lupą” serwisu PizzaPortal.pl jest Grecja, która słynie z niezwykle smacznej i aromatycznej kuchni. Również na greckich talerzach dominuje ich własna, bardzo popularna potrawa – souvlaki, czyli różnego rodzaju mięsa nabite na szpadki. Na podium znalazły się też pizza i burgery. Co interesujące, Grecy w swoim zestawieniu na miejscu 4 uwzględnili kawę. Na dalszych pozycjach rankingu znalazły się naleśniki i inne przysmaki kuchni greckiej. Zestawienie zamykają potrawy z grilla oraz doceniana na całym świecie kuchnia azjatycka.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze