1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Julinek – sztuka, tradycja i... rozrywka, nie tylko dla dzieci

Zobacz galerię 9 Zdjęć
Podwarszawski Julinek to miejsce jedyne w swoim rodzaju nie tylko na mapie Mazowsza i Polski, ale także w skali całego świata. Czym się wyróżnia?

Miejsce znane mieszkańcom Warszawy i okolic jako doskonały punkt wypadowy dla rodzin z dziećmi ma także swoją ciekawą historię. Park Rozrywki na terenie Puszczy Kampinoskiej, gdzie można ciekawie spędzić czas wiosną i latem, to nie tylko teren zabaw i antidotum na nudę, ale też miejsce związane z ośrodkiem sztuki i rozrywki cyrkowej o znaczeniu światowym.

Prawie 70 lat temu powołano do istnienia w Julinku stacjonarną Bazę Cyrkową. Ośrodek stał się nie tylko centrum dla ekip cyrkowych działających w całej Polsce, ale również zapleczem ich postojów i zimowania. Baza była przede wszystkim miejscem treningów artystów oraz ośrodkiem doskonalenia sztuki cyrkowej. Tutaj ściągali menadżerowie cyrków z całego świata, aby oglądać treningi i występy oraz zapraszać polskich artystów na areny wszystkich kontynentów. To tutaj powstała i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej. Szkoła oraz zachowane do dziś budynki ośrodka są świadectwem najwyższego poziomu polskiej sztuki cyrkowej oraz częścią naszego narodowego dziedzictwa, o którym warto wiedzieć i z którego także można być dumnym.

To właśniena terenie dawnej Bazy Cyrkowej istnieje od 2015 roku Park Rozrywki w Julinku, który oferuje – zaledwie 30 km od Warszawy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego – połączenie wypoczynku w naturze z beztroską zabawą dla całej rodziny. Park stara się także chronić dziedzictwo polskiej sztuki cyrkowej oraz upowszechnić wiedzę o niej wśród swoich gości. Nic dziwnego, że w ciągu zaledwie trzech sezonów z oferty Parku skorzystało ponad 300 tysięcy osób!

Na jakie atrakcje można liczyć w Julinku?

Podniebny Cyrk – 
jeden z najrozleglejszych w kraju i zdecydowanie największy na całym Mazowszu park linowy. Liczy ponad kilometr długości i jest podzielony na 7 tras o różnych stopniach trudności. Dwie z nich są przeznaczone dla dzieci. Aby przemierzyć całość Podniebnego Cyrku, trzeba pokonać aż 138 przeszkód. Cały obiekt spełnia rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa oraz zapewnia doskonałą zabawę zarówno początkującym adeptom podniebnych spacerów, jak i doświadczonym miłośnikom mocnych wrażeń.

Kraina Dmuchańców
 – zespół kilkunastu obszernych obiektów dmuchanych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. To gwarancja doskonałej zabawy, która poprawia sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Radosna Kraina Dmuchańców zapewnia także rozrywkę dla dorosłych dzięki olbrzymiej, 30-metrowej zjeżdżalni wodnej Hippo Slide.

Minigolf Cyrkowy 
– pola do gry w minigolfa można spotkać tu i ówdzie. Ale nie każde ma powierzchnię aż 1000 metrów kwadratowych i aż 18 torów do gry.

Cyrkowa Strefa Animacji i Plac Zabaw
 – w pełni sezonu, czyli od maja do października, gości codziennie zabawiają animatorzy. Chętnych nauczą chodzenia na szczudłach i żonglerki. Dzieci mogą także spędzać czas na Placu Zabaw (piaskownica, huśtawki, tyrolka), którego ekologiczne elementy są zbudowane na bazie drewna akacjowego.

Wystawa Sztuki Cyrkowej
 – to atrakcja absolutnie wyjątkowa w skali kraju! Z budynków pozostałych po Bazie największe wrażenie robią: Mała i Duża Arena: dwa budynki w kształcie amfiteatrów, w których ćwiczono i występowano. Właśnie w budynku Małej Areny znajdziemy Wystawę, w której zbiorach jest kilka tysięcy eksponatów. To prawdziwe muzeum – z plakatami, zdjęciami i autentycznymi rekwizytami - dokumentujące historię polskiego cyrku od XIX wieku do czasów współczesnych. W kompleksie tych budowli mieszkały m. in. dzikie zwierzęta występujące na arenach, np. słonie, lwy i tygrysy. Znajdziemy tam także dokumenty obrazujące rozwój sztuki cyrkowej w wielu krajach świata.

Sport w Sercu Puszczy – Park Rozrywki oferuje 
specjalny tor do wyścigów ekologicznymi samochodami elektrycznymi (typu jeep, quad i buggy). Na terenie Parku działa także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego: kijów do nordic walking, a zimą także nart biegowych.

Hotel Julinek i pole namiotowo-kempingowe
 – przy Parku Rozrywki, w sercu Puszczy można zatrzymać się na dłużej. Hotel liczący 140 komfortowych miejsc z wygodnymi łóżkami jest właśnie po gruntownym remoncie i zapewnia całodzienne wyżywienie. Elementy dekoracyjne hotelu nawiązują do historii i klimatu miejsca. Położone nieopodal pole namiotowo-kepmpingowe posiada pełny dostęp do infrastruktury hotelowej.

Restauracja „Foccacia Pop-Up” 
w budynku Małej Areny oferuje potrawy kuchni włoskiej, zaś w strefach gastronomicznych, zlokalizowanych w sąsiedztwie głównych atrakcji, zostaniemy nakarmieni świeżymi polskimi daniami, bądź grillowanymi potrawami i napojami.

Urodziny w Cyrkowym Parku Rozrywki
 – obsługa Parku organizuje imprezy urodzinowe z elementami cyrkowymi. To gwarancja wyjątkowej zabawy w niepowtarzalnej atmosferze dla Waszych pociech.

Park jest znakomitym punktem startowym dla spacerów i wycieczek po okolicy (dla odwiedzających duży, wygodny i bezpłatny parking!). W pobliżu ośrodka znajduje się samoobsługowa serwisownia rowerów, która umożliwia dokonywanie drobnych napraw. Park oferuje również swoim gościom - do bezpłatnego korzystania - dobrze utrzymane boiska do piłki nożnej, piłki siatkowej i badmintona.

Kampinoski Park Narodowy 
- na terenie Parku Rozrywki Julinek znajduje się wejście na teren Kampinoskiego Parku Narodowego. Do dyspozycji gości jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Całość trasy jest przejezdna cały rok. Główny szlak biegnie dookoła Puszczy Kampinoskiej, tworząc pętlę o długości 145 km. Komfortowy Hotel Julinek, położony na terenie Parku Rozrywki, może być bazą wypadową dla tych wszystkich, którzy chcą w Puszczy Kampinoskiej zostać na dłużej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze