1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kawa – czy wiesz o niej wszystko?

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Kawowiec jest cudowną roślina pochodząca z Etiopii, która kwitnie dwa-trzy razy do roku. Owoce i kwiaty pojawiają się na gałązkach jednocześnie. Ziarna skrywają się w owocach, zwanych też czasem jagodami, które zbiera się ręcznie, kiedy dojrzeją. Ciekawostką jest to, że jagody rosnące na szczycie gałązki kawowca często zawierają tylko jedno, okrągłe ziarno, zwane „perłowym”. Przyszły smak naszego ulubionego espresso kryje się właśnie tu, w ziarnach.

Najlepiej smakuje zmielone w ekspresie automatycznym tuż przed spożyciem. Aby móc delektować się kawą o najwyższych walorach smakowych, wybierajmy odmiany o wysokiej jakości.

Jak zbiera się kawę?

Wolisz dojrzałe owoce, czy może lekko kwaskowaty posmak wcześnie zebranych ziaren? Istnieją dwie podstawowe metody zbierania jagód kawowca. „Picking” to metoda, która wymaga wybrania idealnie dojrzałych, pełnych pestkowców. „Otrząsanie” to natomiast sposób na zbiór wszystkich jagód z jednej rośliny naraz bez względu na stopień ich dojrzałości. Dzięki lepszemu procesowi selekcji, zebrane ręcznie ziarna kawy („picking”) dają bogatszy, pełniejszy smak.

Gdzie narodziła się ?

Na plantacjach uprawia się wypielęgnowane rośliny kawowca, a zbiory są często obfite. Niektóre ziarna są bardzo dobre, a inne – średniej lub wysokiej jakości – stosuje się jako bazę w mieszankach ziaren. W Etiopii rośliny kawowca nadal jednak rosną też dziko, a z ich ziaren powstaje aromatyczna kawa o głębokim smaku. W etiopskim regionie Oromia, w którym znajdują się góry Bale, dziko rośnie odmiana kawowca Harenna. To miejsce słynące z różnorodności, gdzie po raz pierwszy kawowce pojawiły się bez udziału człowieka – to miejsce narodzin kawy.

Sztuka wypalania kawy – jak to się robi we Włoszech?

Ziarna kawy są dokładnie palone, a następnie pakowane jako gotowe do spożycia. Włochy zajmują drugie miejsce na świecie pod względem ilości palonej kawy, a duża jej część trafia na eksport. Włoscy palacze kawy przekazują sobie sekrety procesu palenia mieszanek (często z pokolenia na pokolenie). Decydują, czy wypalać gotową mieszankę ziaren, czy też każdą odmianę palić indywidualnie, a następnie zmieszać ziarna ze sobą. Każdy z nich ma sekretny przepis na własną mieszankę. Aby powielić jej charakter, specjaliści wykorzystują  swoją umiejętność łączenia różnych ziaren, które mogą różnić się nawet w zależności od zbiorów. Ta różnorodność jest naturalna i wynika ze zmian warunków klimatycznych i ich wpływu na glebę. Każda partia palona jest przez ok. 15 minut, w bębnie lub z wykorzystaniem konwekcji powietrza. Dobór sposobu palenia zależy od tradycji kultywowanej przez daną palarnię. Aromatyczną, lekko oleistą z wyglądu kawę można następnie wsypać do młynka automatycznego ekspresu. Urządzenie zmieli ziarna wtedy, kiedy będziemy ich potrzebować, a to najlepszy sposób na espresso o świeżym aromacie i intensywnym smaku, szczególnie jeśli wybierzemy środkowoamerykańską Arabicę.

Różnice w smaku kawy są zdumiewające, dlatego warto poświęcić nieco swojego czasu i uwagi nie tylko doborowi ekspresu, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby, ale także samej kawie, a co za tym idzie - rodzajowi ziaren.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze