fbpx

Kredyt na budowę domu — dzięki tym wskazówkom, szanse na pozytywne rozpatrzenie decyzji wzrosną

Kredyt na budowę domu — dzięki tym wskazówkom, szanse na pozytywne rozpatrzenie decyzji wzrosną
fot. materiały prasowe klienta

Kredyt hipoteczny na budowę domu to coraz częściej zaciągane zobowiązanie przez Polaków. Jak wykazują statystyki, z roku na rok wzrastają ceny mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie. Tego typu działania powodują, iż konsumenci zastanawiają się nad tym, czy korzystniejszą i rozsądniejszą decyzją nie byłaby budowa nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby bank rozpatrzył pozytywnie nasz wniosek o kredyt na budowę domu. Dzięki znajomości kilku podstawowych zasad nasze szanse na uzyskanie takiego zobowiązania znacznie wzrosną.

Kredyt na budowę domu — kto może się ubiegać?

Instytucje bankowe bardzo skrupulatnie podchodzą do kwestii weryfikacji swoich klientów. Istnieją ściśle ustalone reguły, które muszą pozostać spełnione, aby konsument zyskał prawo do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny na budowę domu. Przede wszystkim konieczne jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie obywatelstwa polskiego. Dodatkowo musimy pamiętać, że banki przyjmują jedynie wnioski od osób, które mieszkają na terenie Polski oraz posiadają ważny dokument tożsamości. Dowód osobisty będzie niezbędnym dokumentem, który posłuży nam jako potwierdzenie naszych danych osobowych, gdy będziemy dopełniać formalności w placówce bankowej. Warto wiedzieć, że kredyt na budowę domu wiąże się z dłuższym procesem wnioskowania aniżeli przykładowo kredyt gotówkowy na budowę domu, gdyż zazwyczaj osiąga większe kwoty oraz jest udzielany na dłuższy czas. Z tego powodu banki muszą posiadać pewność, że potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać dane zobowiązanie w terminie. W tym celu sprawdzane są liczne czynniki, które mają potwierdzić lub zaprzeczyć zdolności do spłacania kredytu. O tym, jak wziąć kredyt na budowę domu, dowiesz się np. na stronie https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/.

Budowa domu na kredyt. Od czego zacząć?

Jeśli interesuje nas wzięcie zobowiązania, jakim jest kredyt na budowę domu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłyną na wydanie pozytywnej decyzji przez bank. Istotną rolę odgrywa tutaj nasza zdolność kredytowa, której wysokość — wbrew błędnym opiniom — nie zależy wyłącznie od regularnych zarobków. Oczywiste jest, że wysokość wynagrodzenia ściśle wpływa na wysokość naszej zdolności kredytowej, jednak jest ona uzależniona również od comiesięcznych wydatków, liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, czy też spłacanych w terminie zobowiązań.

Kredyt hipoteczny na budowę domu — raport BIK

Przed złożeniem wniosku, warto sprawdzić naszą historię kredytową w BIK. Jest to główna baza, na którą zwracają uwagę banki podczas procesu udzielania kredytu na budowę domu lub na zakup mieszkania. Każda osoba fizyczna dostaje możliwość pobrania bezpłatnego raportu raz na pół roku. Aby tego dokonać, wystarczy założyć konto na stronie www BIK-u oraz złożyć elektroniczną prośbę o udostępnienie raportu historii kredytowej. W wyniku otrzymamy dokument, w którym zostaną umieszczone szczegółowe informacje o zaciągniętych przez nas zobowiązań oraz ogólna ocena kredytobiorcy, czyli tzw. scoring BIK, który ma duży wpływ na decyzję banku w kwestii udzielenia kredytu.

Pozostałe warunki uzyskania kredytu hipotecznego na budowę domu

Ważną kwestią, której ściśle przestrzegają banki, jest fakt, iż kredyt na budowę domu nie jest udzielany osobom zadłużonym. Instytucje bankowe w celu sprawdzenia ewentualnych długów konsumenta analizują m.in. KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników, w którym mieszczą się dane wszystkich osób posiadających niespłacone zobowiązania. Jeśli więc mamy nieuregulowane należności z tytułu kredytu, pożyczki, chwilówki, karty kredytowej, zakupu sprzętu na raty, czy też niespłaconych rachunków, nie możemy liczyć na otrzymanie pomocy finansowej.