1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kto może zostać liderem?

123rf.com
123rf.com
Z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że największym problemem, hamującym rozwój polskich przedsiębiorstw jest brak kadry menadżerskiej. Jak dostrzec w kandydacie potencjał menedżerski?

O byciu liderem decydują nie tyle kompetencje, co potencjał. Oto pięć podpowiedzi serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, które pozwolą ocenić, czy dany kandydat ma szansę zostać liderem.

1. Nie każdy lubi dowodzić.
Niektóre osoby, mimo doświadczenia i zdolności, nie widzą się w roli zarządzających zespołem, wolą skupić się na swoich obowiązkach. Warto zadać to pytanie wprost podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Od osoby kierującej projektem wymaga się dwóch rodzajów umiejętności – jedne, dotyczą samego zadania (fachowe przygotowanie), drugie podejścia do ludzi. Dobry lider ma i jedne i drugie
. Żeby sprawdzić, jak jest w przypadku naszego kandydata, możemy stworzyć listę zadań: związanych z pracą (dzielenie obowiązków, zarządzanie budżetem itd.) i tych odnoszących się do ludzi (spotykanie się z członkami zespołu, przekazywanie im informacji zwrotnej na temat projektu). I poprosić o ocenę, w skali 1 do 10, jak bardzo lubi je wykonywać. Jeśli odpowiedzi wykazują dużą różnicę na korzyść zadań stricte projektowych, kandydat raczej nie będzie miał satysfakcji z zarządzania ludźmi. Można to jeszcze uzupełnić pytaniem: „Co najbardziej lubisz w zarządzaniu projektem?”.

3. Liderzy mówią raczej o osiągnięciach zespołu, nie skupiają się na tych indywidualnych.
Zapytani o projekt, z którego są najbardziej dumni, powinni opowiedzieć o tym, jak ich zespół go opracował i wprowadził w życie oraz o grze zespołowej, która doprowadziła do sukcesu. Za dużo „ja” w wypowiedziach lidera może źle wpływać na pracę całego zespołu.

4. Osobowości nie da się wyszkolić. Jeśli osoba nie ujawnia pewnych cech, nie zrobimy z niej dobrego menedżera
. Rekrutacja musi być nastawiona na poznanie charakteru kandydata. Warto więc pytać o konkretne sytuacje i przyglądać się reakcjom. Dobrze działa pytanie o niezręczną lub trudną sytuację zawodową, z której kandydat musiał wybrnąć.

5. Przyszłych liderów wyławia się także spośród świeżo upieczonych absolwentów albo nawet studentów ostatnich lat.
Warto szukać tych ambitnych, którzy np. realizują program dwóch lat studiów w rok, robią dodatkowe certyfikaty, biorą udział w wolontariatach. Patrzymy, czy jest w tym jakiś wzór, pomysł na siebie. Pytamy, jak wyobrażają sobie siebie za pięć lat. Tak wczesna rekrutacja to szansa na znalezienie prawdziwych pereł.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze