1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Lampy ledowe: czy sprawdzą się w salonie?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Oświetlenie LED często jest instalowane w strefie dziennej przede wszystkim ze względu na niskie koszty użytkowania i małe zużycie energii elektrycznej, ale czy to jedyne powody jego popularności? Z pewnością nie! Jeśli mieliście do tej pory jakiekolwiek wątpliwości, co do jego zastosowania w przestrzeni mieszkalnej, to zostańcie z nami. Dzisiejszy poradnik pomoże wam nie tylko poznać zalety i wady, jakie posiadają lampy ledowe, ale też ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy takie oprawy oświetleniowe sprawdzą się w salonie.

Oświetlenie led w salonie  - poznaj zalety i wady takiego rozwiązania

Lampy ledowe redukują zużycie energii elektrycznej o około 80% w stosunku do tradycyjnych opraw oświetleniowych, ale to nie jedyny argument, który przemawia na ich korzyść. Takie oświetlenie potrzebuje stosunkowo niewiele czasu na całkowity rozruch, dlatego jest polecane przede wszystkim do tych pomieszczeń, w których światło jest włączane i wyłączane z dużą częstotliwością. Zgodzicie się chyba, że to spory atut, jeśli wziąć pod uwagę intensywną eksploatację, z jaką mierzy się w tym zakresie na co dzień każdy salon?

Oświetlenie LED długo zachowuje swoją żywotność (około 50 tysięcy godzin) i jest odporne na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Diody w takich lampach nie nagrzewają się tak mocno jak zwykłe żarówki, a do tego oferują różne kolory i stopnie intensywności światła. Ogromną zaletą w ich przypadku z pewnością jest też duża różnorodność - pośród dostępnych opraw oświetleniowych można znaleźć nie tylko lampy ledowe wiszące, podłogowe i stołowe, ale też lampy szynowe, halogeny, tuby i oświetlenie dekoracyjne LED.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że lampy ledowe świecą wąskotorowo i posiadają niski współczynnik oddawania barw, dlatego nie są najlepszymi kandydatkami do pełnienia roli oświetlenia ogólnego w dużych pomieszczeniach. Aby były w stanie dobrze oświetlić duże wnętrze, równocześnie musi pracować aż kilkadziesiąt diod. W małych pokojach dziennych takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić, jednak w przestronnych i wysokich salonach niezbędne jest zaplanowanie oświetlenia pomocniczego.

Oświetlenie główne: nowoczesne lampy ledowe wiszące i żyrandole

Wasz salon spełnia ku temu warunki i ostatecznie jesteście zdecydowani na zainstalowanie oświetlenia LED? Lampy ledowe dobrze spełnią swoje funkcje w takich pomieszczeniach, jeśli będziecie pamiętali o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Planowanie oświetlenia w salonie najlepiej zacząć od wyboru oświetlenia głównego. W takiej roli najlepiej odnajdą się oczywiście lampy wiszące i żyrandole LED, jednak na nich gama dostępnych możliwości zdecydowanie się tutaj nie kończy...

W charakterze oświetlenia ogólnego w salonie z powodzeniem możecie wykorzystać także halogeny i tuby LED, plafony LED oraz tzw. lampy ledowe szynowe. W dużej przestrzeni dziennej ze względu na obecność stref funkcjonalnych, fajnym rozwiązaniem może być też sufit podwieszany z listwami ledowymi oraz żarówkami typu GU10. Listwy LED-owe w takim przypadku stworzą przytulny i klimatyczny nastrój, a żarówki zadbają o aspekty praktyczne i będą oświetlać punktowo wybrane miejsca.

Oświetlenie punktowe i dekoracyjne: lampy ledowe do oglądania TV, czytania i odpoczynku

Chcecie, aby wybrane przez was oprawy oświetleniowe dobrze spełniały swoje funkcje w salonie? Nie bagatelizujcie ogromnego potencjału, jaki posiada oświetlenie pomocnicze i dekoracyjne. Pewne czynności wymagają nieco bardziej dyskretnego i nastrojowego światła od tego, które dają żyrandole i lampy ledowe wiszące.

W takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzają się lampy stołowe i lampy podłogowe LED oraz kinkiety ledowe. Z ich pomocą możecie nie tylko łatwo zaznaczyć strefy funkcjonalne w pokoju dziennym, ale i zaaranżować praktyczne oświetlenie punktowe w wydzielonym kącikach do pracy, czytania książek czy oglądania telewizji.

Nie zapominajcie też, że nowoczesne lampy ledowe posiadają liczne właściwości dekoracyjne. Fajnymi alternatywami w tym zakresie są np. gzymsy LED, oświetlenie półek oraz podświetlenie krawędziowe ściany. Takie rozwiązania znajdują wielu entuzjastów wśród osób decydujących się na oprawy oświetleniowe dekoracyjne. Lampy ledowe idealnie nadają się do eksponowania najciekawszych fragmentów aranżacji - pięknie podkreślają m.in. fakturę kamieni, cegły i surowego betonu - a dzięki możliwości regulacji kolorów i natężenia, pozwalają na sprytną grę światłem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze