fbpx

Living Library: projekt żywej biblioteki w Warszawie

Living Library: projekt żywej biblioteki w Warszawie
fot.123rf

Idea Żywej Biblioteki powstała w Danii w 2000 roku. Ma odzwierciedlać różnorodność społeczeństwa. Polega na rozmowie z osobą, która postrzegana jest przez pryzmat stereotypów, przez co często spotyka się z niechęcią innych ludzi, a czasem – z dyskryminacją. W roli Książek występują, na przykład, przedstawiciele mniejszości etnicznych, osoby homoseksualne, osoby z niepełnosprawnością, wyznawcy różnych religii i niewierzący, osoby o różnych kolorach skóry, itd.
Podczas spotkania z Czytelnikiem, Książki opowiadają o sobie, odpowiadają na pytania, pozwalając w ten sposób innym ludziom zajrzeć do swojego świata. W ten sposób przypominają, że niezależnie od tego, skąd pochodzimy, jakie mamy rodziny lub co robimy w życiu, wszyscy mamy takie same prawa. Celem wydarzenia jest edukacja na temat praw człowieka, przeciwdziałanie stereotypom i dyskryminacji. To przestrzeń do rozmów, wymiany opinii i doświadczeń, dzielenia się sobą. Czytelnicy Żywej Biblioteki mogą „wypożyczyć” Żywą Książkę, czyli porozmawiać z wybraną osobą w cztery oczy, w atmosferze otwartości i wzajemnej życzliwości.

Z okazji obchodzonego 21 marca Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, do Żywej Biblioteki zaprasza Muzeum POLIN. Żywa Biblioteka jest organizowana w Muzeum przez uczestników kursu „Postawy wobec przemocy”.

19.03.2017 r. (niedziela) – godz. 15.00-18.00, hol główny
WSTĘP WOLNY

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze