1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Mieszkanie w stanie deweloperskim - jak przeprowadzić remont?

Mieszkanie w stanie deweloperskim - jak przeprowadzić remont?

Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, to otrzymasz je w tzw. stanie deweloperskim. Co to oznacza? W mieszkaniu będą gołe ściany, ale nie jest to stan surowy, w którym wszystko trzeba wyremontować. Deweloper zajmie się odpowiednim przygotowaniem powierzchni pod wykończenie.

Po stronie kupujących będzie doprowadzenie mieszkania do stanu do zamieszkania, czyli wykończenie wedle własnego uznania. Co dokładnie jest do zrobienia w mieszkaniu w stanie deweloperskim? Jakie prace trzeba przeprowadzić i w jakiej kolejności?

Stan mieszkania deweloperskiego

Mieszkanie w stanie deweloperskim ma przygotowane podłoża pod położenie okładzin. Zatem ściany są wygładzone i zagruntowane. Znajdują się na nich płyty gipsowo-kartonowe. Wystarczy położyć tapetę lub nałożyć farbę, o ile oczywiście nie chce się dokonywać żadnych zmian w rozmieszczeniu ścian czy grubości podłoża. Takie podłogi są wyrównane i gotowe na położenie paneli albo płytek. Okna i drzwi zewnętrzne są zamontowane, brakuje jednak drzwi wewnętrznych. Zależnie do dewelopera, może być też zamontowana pełna instalacja, którą właściciele mogą modyfikować, by dopasować ją do potrzeb zabudowy. W większości przypadków zamontowana jest także instalacja grzewcza. Stan deweloperski u różnych deweloperów może wyglądać inaczej, dlatego najlepiej przed odbiorem mieszkania upewnić się, co już będzie zamontowane, a co wymaga dodania na własną rękę.

Kiedy zacząć planować?

Planowanie prac w lokalu o stanie deweloperskim najlepiej zacząć jak najwcześniej, czyli w momencie otrzymania planów. Jeśli odpowiednio się przygotujesz do remontu, to szybciej się wprowadzisz. Mając plan mieszkania, można już projektować wnętrze, kupować materiały, szukać ekipy remontowej itd. oraz przede wszystkim – oszacować koszty i zdecydować, jaki budżet przeznaczony będzie na remont. Gdy odbierze się klucze, do razu przystępuje się do działania. Może jednak nie tak od razu – przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, konieczne jest sprawdzenie stanu odebranego lokalu.

Sprawdzenie stanu lokalu

Mieszkanie musi być oddane w stanie ustalonym w umowie z deweloperem, bez wad i usterek. Warto wynająć eksperta budowlanego i z nim przejrzeć mieszkanie po odbiorze, aby upewnić się, że wszystko jest właściwie wykonane i przede wszystkim bezpieczne. Dotyczy się to szczególnie instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz energetycznych. Koniecznie trzeba też sprawdzić szczelność drzwi i okien. W przypadku zauważania nieprawidłowości, reklamację oraz wymianę okien, drzwi, przewodów dokonuje się przed rozpoczęciem remontu. Jeśli zacznie się wykonywać jakiekolwiek prace, deweloper nie przyjmie już roszczeń, co do stanu pierwotnego mieszkania.

Etapy prac w mieszkaniu deweloperskim

Zmiany konstrukcyjne

Nowe ścianki czy wyburzenie tych ustawionych w pierwotnym rozkładzie to pierwszy etap prac. Na początku trzeba też ewentualnie przesunąć otwory na drzwi. Przydaje się wówczas wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych, których szeroką ofertę znajdziecie na stronie rigips.pl: . Poważniejsze prace wyburzeniowe czasem mogą wymagać zgody spółdzielni mieszkaniowej. Oczywiście warto pamiętać, że ścian nośnych nie można ruszać – zanim nakreśli się plan zmian, konieczne jest dokładne zapoznanie się z planem budowlanym obiektu. Niektórzy deweloperzy proponują zajęcie się zmianami konstrukcyjnymi w pakiecie – pytają, jakiego rozkład mieszkania właściciel sobie życzy i oddają lokal już zgodny z indywidualnym projektem.

Zmiany w instalacjach

Przewody, instalacje wentylacyjne i wodno-kanalizacyjne będą znajdować się już w danych miejscach w mieszkaniu. Jeśli właściciel chce mieć wanny, sedes, umywalkę, kuchnie czy żyrandole gdzie indziej, musi najpierw przesunąć instalacje by pasowały do projektu.

Zabudowa architektoniczna

Kolejny etap to tzw. małe prace architektoniczne, czyli zabudowa wnęk płytami, montaż podwieszanych sufitów etc. Wszelkie zabudowy przestrzeni ponad to, co zostało wykonane na etapie prac deweloperskich, muszą być wykonane przed wykończeniem mieszkania.

Kafelki, płytki, gresy, kamień

Jeśli ściany rzeczywiście są równe i zostały już zagruntowane, to pozostaje tylko położyć na nie okładzinę: kafelki, płytki, gresy czy kamień.

Drewniane podłogi

Po ścianach pora na podłogi. Panele i inne okładziny drewnopochodne kładzie się przed malowaniem ścian czy tapetowaniem. Kolor i faktura podłóg mają wpływ na odbiór koloru ścian, dlatego może się okazać, że po położeniu paneli, zmienisz zdanie, co do wyboru koloru farby.

Malowanie ścian i tapetowanie

Gdy podłogi są już gotowe, pora na wybór kolorów farb na ściany oraz ewentualnie tapet czy innych okładzin. Uprzednio pomaluj jednak sufit, bo to właśnie od niego zaczyna się pracę z farbami.

Montaż mebli oraz sprzętu

To już prawie koniec remontu – zostaje zamontowanie zabudowy kuchni i szaf wnękowych, zabudowanego sprzętu AGD oraz montaż drzwi wewnętrznych. Pamiętaj, by drzwi dodawać zawsze po wykonaniu podłogi, bo tylko wtedy precyzyjnie wymierzysz ich wymiar.

Wykończenie i dekoracje

Wykończenie i dekoracje to ostatni etap prac obejmujący m.in. montaż karniszy, gniazdek, żyrandoli i kinkietów, lamp, ułożenie list podłogowych, luster, dekoracyjnego szkła na ścianie, dekoracyjnych tynków etc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze