Na czym polega styl fusion we wnętrzach?

Trend na fusion jest obecny nie tylko w kuchni czy na wybiegach modowych, ale także we wnętrzach. W tej estetyce łączy się stare z nowym. Jak stworzyć wnętrze w stylu fusion?
dekoria-pl-zegar-vintage-metalStyl fusion pojawił się pod koniec XX wieku jako wyraz sprzeciwu wobec wszechobecnego minimalizmu we wnętrzach. Trend wylansował Philippe Starck, który stworzył słynne krzesło Luis Ghost o kształcie ludwika z… tworzywa sztucznego. Takie połączenie dawnych elementów z nowoczesną formą stanowi kwintesencję konwencji.

Przeciwieństwa się przyciągają
Zasada: „mieszaj stare z nowym” może być interpretowana na wiele sposobów. Styl nowoczesny obejmuje zarówno skandynawski minimalizm, jak i chłodną industrialną estetykę. Z kolei motywy z dawnych epok da się wpisać w koncepcje aranżacyjne znane z francuskich, angielskich, klasycznych a nawet rustykalnych i marynistycznych wnętrz.

dekoria-pl-kolekcja-edinburgh-kopia
Jak stworzyć wnętrze w stylu fusion?
Na początek wybierz elementy wyposażenia, które ci się podobają, i podziel je na kategorie: „nowoczesność” oraz „dawne aranżacje”. Do minimalistycznej białej kanapy i jasnego tła na ścianach i zasłonach dobierz charakterystyczne dodatki w starodawnej estetyce. Zdecyduj się na postarzany zegar w stylu marynistycznym, industrialny stolik i impresjonistyczny dywan nawiązujący barwami do kultury Dalekiego Wschodu.

Zachowaj umiar
Projektanci wnętrz podkreślają, że styl fusion powinien być wprowadzany w dość zachowawczy dekoria-pl-komplet-poscieli-codesposób. Brzmi jak sprzeczność? Nie do końca. Fuston nie jest tylko odmianą eklektyzmu, ważny jest minimalizm, przełamany interesującymi elementami vintage. Przewaga prostoty sprawi również, że elementy retro będą bardziej rzucać się w oczy. Aby uzyskać taki efekt na przykład w swojej sypialni, wykorzystaj surowe, industrialne wykończenie ścian i podłóg, modernistyczną pościel nawiązującą do rozwiązań technologicznych. Dekoracją niech będą rustykalne szafki, stary aparat fotograficzny i wysłużony, stylowy rower.

Baw się wzorami i materiałami
Pamiętaj, że kontrast pożądany w estetyce fusion nie zależy tylko od zestawiania surowych form z zaokrąglonymi kształtami czy ascetycznych kolorów z feerią barw. Ważne jest również zwrócenie uwagi na materiały. Chcesz urządzić salon w stylu fusion? Wykorzystaj nowoczesne materiały, takie jak cegła, stal czy zimne szkło, i połącz je z przytulnymi dodatkami nawiązującymi do poprzednich epok. dekoria-pl-poszewka-plus-kolekcja-dreamfunMożesz użyć na przykład poduszki w konwencji retro, która będzie odznaczać się na tle modernistycznego stołu ze szkła i srebrnej stali, albo połączyć styl industrialny z tradycyjną angielską kratą. Zaaranżuj salon w taki sposób, by ściany były wykończone surową, jasną cegłą – ożywa je fragmentem pomalowanym na wyrazisty czerwony kolor. Do loftowej stylistyki dołącz fotele o miękkim, materiałowym wykończeniu w kratę oraz podnóżek o kształtach w stylu retro. Jeśli znudziły ci się wnętrza w wersji „total look”, styl fusion może okazać się dobrym kierunkiem. Masz własny pomysł na zestawienie aranżacji? Dobierz elementy wyposażenia w różnych stylach i stwórz autorski wystrój twojego domu. Zestawiaj nowoczesne kształty i materiały z elementami nawiązującymi do dawnych epok dzięki meblom, tkaninom i detalom pochodzącym z odmiennych konwencji stylistycznych.

źródło: Dekoria