1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Na czym polega trening medyczny?

Na czym polega trening medyczny?

123rf.com
123rf.com
Warto pamiętać, że z upływem lat ścięgna i mięśnie mogą tracić na plastyczności i przyjmować tzw. strukturalnie zmienione formy kompensacyjne, a żle dobrane ćwiczenia to najprostsza droga do urazów i kontuzji. Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób początkujących lub powracających do uprawiana sportu może być trening medyczny. 

Na każdego z nas działa wiele czynników, które prowadzą do zmian w postawie i sposobie poruszania, nierzadko też zmieniają funkcje w sposób odbiegający od wzorca. W efekcie pojawia się kulminacja  przeciążeń, które mogą zwiększać ryzyko odniesienia kontuzji. Trening medyczny to nowa forma terapii sportowej,  która pozwala trenerowi zadbać o nasze indywidualne potrzeby, tak by nawet intensywne uprawianie sportu było bezpieczne i skuteczne dla osób w każdym wieku.

„Podstawowym zadaniem i celem treningu medycznego jest doprowadzenie do równowagi miedzy stabilnością i mobilnością przypisaną dla układu ruchu a także sposobu i metody jego sterowania. Rozumiemy to poprzez uzyskanie fizjologicznej równowagi pomiędzy zakresem ruchomości mięśniowo-stawowej a jej koordynacją w trakcie ruchu. Żeby móc efektywnie przenosić siły generowane podczas uprawiania sportu i wykorzystywać energię do poruszania, należy zadbać o tak zwaną harmonię wewnętrzną określaną jako głęboka stabilizacja”, mówi trener medyczny z CRS Clinic Ignacy Firek.

Trening medyczny określa i diagnozuje dysfunkcje ruchowe oraz optymalizując ich działanie. To dobre rozwiązanie dla osób uprawiających sport, także amatorsko. Dzięki indywidualnie dobranym zestawom ćwiczeń fizjoterapeuta przywróci komfort ćwiczenia. Trener medyczny nie tylko przywróci sprawność zastanych stawów czy uwzględni ograniczenia wynikające np. z wcześniejszych kontuzji albo indywidualnej budowy ciała, ale przede wszystkim nauczy właściwego traktowania ciała, co pozwoli stale odczuwać satysfakcję z aktywnego uprawiania sportu i uzyskiwać coraz lepsze wyniki.

„U osób młodych głównym celem treningu medycznego są z reguły działania reedukacyjne i takie ćwiczenia, które modelują i utrwalają prawidłowe wzorce motoryczne. Podczas zajęć z osobami dojrzalszymi staramy się wprowadzać ćwiczenia profilaktyczne i takie które zapobiegać będą pogłębianiu dysfunkcji ruchowych. Takie zajęcia w długofalowej perspektywie mają bardzo często wpływ na zwiększenie wydolności i kondycji całego organizmu. Przekładają się też na technikę biegu czy wykonywania poszczególnych ćwiczeń wspierając klientów w osiąganiu ich dalekosiężnych celów”, dodaje ekspert.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze