1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Niedźwiedzie w Polsce

Nie mów do mnie misiu,WWF
Nie mów do mnie misiu,WWF
Niedźwiedź jest największym z polskich drapieżników. Niedawno jedno ze zwierząt zaatakowało quad GOPR w Bieszczadach. W Polsce takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Zazwyczaj, gdy niedźwiedź poczuje się zaskoczony lub zagrożony nagłą obecnością człowieka. W trosce o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt WWF prowadzi akcję edukacyjną „Nie mów do mnie misiu”.

Na początku XX wieku zasięg występowania niedźwiedzia w Polsce ograniczał się do Tatr. Dzięki poprawie warunków środowiskowych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niedźwiedzie można dzisiaj spotkać w różnych miejscach w polskiej części Karpat. W kraju żyje około 100 osobników. Ale rozwój turystyki i infrastruktury drogowej prowadzi do kurczenia się przestrzeni życiowej gatunku i pogarsza dostęp do naturalnego pokarmu. Coraz częstsza obecność człowieka w ostojach tego gatunku powoduje sytuacje konfliktowe na górskim szlaku.

WWF Polska prowadzi akcję akcję edukacyjną „Nie mów do mnie misiu”. W pocztówkowym informuje, jak postępować w krainie niedźwiedzia, by nie szkodzić tym zwierzętom i samemu uchronić się przed niebezpieczeństwem. Oto kilka podstawowych zasad:

  • Nie schodź ze szlaku.
  • Zachowaj ciszę.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie.
  • Jeśli znajdziesz w lesie metalowe szczęki, druciane albo stalowe linki – usuń je! (najprawdopodobniej pozostawili je kłusownicy).
  • Jeśli dostrzeżesz niedźwiedzia, pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do niego.
  • Jeśli podróżujesz samochodem, zwolnij i jedź ostrożnie tam, gdzie istnieje ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem.
Akcja „Nie mów do mnie misiu”  jest częścią projektu „Ochrona niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w polskiej części Karpat” realizowanego przez organizację od 2012. Jej priorytetem jest edukacja oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa. WWF pomaga przetrwać niedźwiedziom żyjącym w Polsce i stara się zapobiegać sytuacjom konfliktowym w górach. Rozdaje pszczelarzom pastuchy elektryczne do ochrony górskich pasiek odwiedzanych przez poszukujące pożywienia niedźwiedzie i zachęca do korzystania z niedostępnych dla zwierząt pojemników na śmieci, które zapobiegają wyjadaniu odpadków. Przyszłość niedźwiedzi coraz bardziej zależy od zachowania człowieka. O tym, jak możesz .

źródło: WWF Polska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze