1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Piękne miejsca
  4. >
  5. Dworzec Metropolitalny w Lublinie z nagrodą World Architecture Festival Award. To architektoniczny Oscar

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z nagrodą World Architecture Festival Award. To architektoniczny Oscar

Dworzec Metropolitalny w Lublinie (Fot. Jacek Bodzak/REPORTER/ East News)
Dworzec Metropolitalny w Lublinie (Fot. Jacek Bodzak/REPORTER/ East News)
Lublin ma ostatnio dobrą passę: niedawno został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2029, teraz cieszy się kolejnym wyróżnieniem.

Tę nagrodę nazywa się architektonicznym Oscarem. World Architecture Festival Award przyznano w tym roku budynkowi Dworca Metropolitalnego w Lublinie zaprojektowanego przez firmę Tremend. Sukces cieszy tym bardziej, że o zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie walczyły najbardziej renomowane pracownie architektoniczne świata, w tym Zaha Hadid Architects. Dumna nazwa nagrodzonego budynku w pełni oddaje skalę i rozmach inwestycji, która zachwyca nie tylko wyjątkową architekturą, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na względzie troskę o środowisko.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie to nowe centrum komunikacyjne. Powstał nieopodal lubelskiego dworca kolejowego, tworząc nowoczesny przesiadkowy hub, z peronami dla autobusów miejskich i dalekobieżnych, postojami taksówek i stojakami dla rowerów.

Główny budynek to przeszkolona trójkondygnacyjna bryła ze szkła pokryta ogromnym dachem wspartym na charakterystycznych białych słupach o ażurowej konstrukcji i kielichowej formie. To właśnie one najbardziej przykuwają uwagę, choć na wyjątkowe uznanie zasługują inne elementy konstrukcji. Chodzi przede wszystkim o innowacyjne rozwiązania, które czynią z tego ogromnego budynku flagowy przykład architektury przyjaznej środowisku.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie – architektura na miarę potrzeb XXI wieku

Nagrodzony Dworzec Metropolitalny w Lublinie zaprojektowano jako budynek inteligentny. Zastosowano w nim rozwiązania, które mają chronić środowisko.

Z założenia budynek dworca ma być samowystarczalny energetycznie. W celu zmniejszenia zużycia energii w projekcie wykorzystano pomysł „budynku w budynku” – halę główną obudowano szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Wyłożona betonem ściana południowa gmachu ma kumulować ciepło w ciągu dnia, a wieczorem je oddawać.

Na dachach wiat przystankowych zamontowano szklane panele fotowoltaiczne chroniące przed słońcem i dostarczające energię potrzebną do obsługi dworca. Natomiast, aby ograniczyć zużycie wody, zastosowano system wody szarej, który pozwala na wykorzystanie deszczówki do celów sanitarnych oraz pielęgnacji roślin.

Ciekawym rozwiązaniem jest też antysmogowa kostka brukowa stworzona z materiałów, które przyspieszają proces utleniania i rozpad szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu i osadzających się na ziemi.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie – przyjazny podróżnym i mieszkańcom

Mieszkańcy miast szczególnie doceniają zieleń. Między innymi dlatego architekci coraz częściej traktują roślinność jako integralną część swoich projektów. Tak było również w przypadku twórców nowego dworca w Lublinie. Jedną ze ścian budynku pokrywa ogród wertykalny, a na dachu, gdzie znajdują się taras widokowy i plac zabaw dla dzieci, rosną drzewa posadzone w donicach. Teren dworca obsadzono drzewami krzewami, bylinami, pnączami i trawami ozdobnymi.

Warto również podkreślić, że nowy dworzec w Lublinie zaprojektowano tak, by bezpiecznie mogły z niego korzystać osoby z niepełnosprawnością.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze