Pieniądze na wakacjach

123rf.com

Na wakacjach zwykle wydajemy bowiem więcej pieniędzy niż pierwotnie zakładaliśmy. Jak zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych wydatków, by nic nie zakłóciło upragnionego odpoczynku?
Nieprzewidziane wydatki wakacyjne to nieodłączny element podróży. Pamiętajmy jednak, aby atmosfera letniego relaksu oraz chęć skorzystania z jak największej liczby atrakcji szła w parze ze zdrowym rozsądkiem. Bowiem tylko dzięki bieżącej kontroli naszych wydatków jesteśmy w stanie uniknąć niezbyt miłej pamiątki z wakacji, jaką może okazać się puste konto.

Z pomocą w bieżącym zarządzaniu kontem przychodzi nam bankowość mobilna, więc przed wyjadem na urlop warto zainstalować aplikację banku na swoim smartfonie. Dzięki niej można zarządzać finansami praktycznie z każdego miejsca na świecie, w tym np. przelać środki z jednego rachunku na drugi, jeśli nagle będziemy potrzebować więcej pieniędzy. Aplikacja umożliwia również zastrzeżenie utraconej karty debetowej czy kredytowej, co może się okazać szczególnie przydatne podczas urlopu zagranicznego. Pamiętajmy jednak, by przy łączeniu się bankiem unikać niezabezpieczonych sieci Wi-Fi

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na pokrycie nieprzewidzianych wydatków jest karta kredytowa. „ Korzyści wynikające z posiadania karty kredytowej zauważalne są także podczas wyjazdów zagranicznych – dzięki niej mamy stały dostęp do pieniędzy i nie musimy martwić się o ich wymianę na lokalną walutę. Ponadto może okazać się ona niezbędna podczas rezerwowania hoteli, lotów czy wypożyczania samochodów. Jeśli przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia na karcie, korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu nic nas nie kosztuje. Pamiętajmy jednak, że okres bezodsetkowy zazwyczaj nie dotyczy transakcji gotówkowych – oznacza to, że przy wypłacie gotówki z bankomatu kartami kredytowymi oprócz prowizji zostaną naliczone odsetki od wypłaconej kwoty”, mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Kontrolę nad wydatkami może ułatwić ustalenie dziennego limitu transakcji oraz systematyczne kontrolowanie stanu zadłużenia. Dodatkowo, pomocna może okazać się również automatyczna spłata karty kredytowej – dzięki niej bank w wymaganym terminie sam pobierze z konta kwotę na spłatę zadłużenia.