1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Piłka nożna jest kobietą. Złe Dziewczyny podbijają świat futbolu

Złe Dziewczyny (Fot. Julia Shablovskaya)
Złe Dziewczyny (Fot. Julia Shablovskaya)
Kobiety i piłka nożna? Wielu pomyśli: „To nie jest sport dla dziewczynek”. Żeńska drużyna AKS ZŁY udowadnia, że nie ma w tym stwierdzeniu ani grama prawdy. Decyzyjne w klubie i ofensywne na boisku – takie są kobiety działające w pierwszym w Polsce demokratycznym klubie sportowym. Sprawdźcie, w czym tkwi wyjątkowość Złych Dziewczyn. 

Inspirująca idea AKS ZŁY narodziła się trzy lata temu w praskich klubokawiarniach. To pierwszy w Polsce demokratyczny klub piłkarski, powstały w odpowiedzi na atmosferę panującą w polskim futbolu. Zarządzany jest w 100% przez kibiców – to właśnie oni go tworzą i wspólnie podejmują wszystkie najważniejsze decyzje. Zły jest więc częścią ogólnoświatowego ruchu fans owned football-teams, co oznacza, że każdy członek Stowarzyszenia decyduje o jego funkcjonowaniu. Dwie podstawowe wartości klubu to różnorodność i otwartość, a najważniejszym celem jest zmiana sposobu kibicowania i zarządzania w polskiej piłce nożnej. „Na murawie walka, w klubie spokój i demokracja” – to jedna głównych zasad klubu.

Kluczowe dla Złego jest także piłkarskie równouprawnienie, tzn. egalizacja futbolu męskiego i kobiecego. W klubie funkcjonują więc równolegle dwie drużyny: występujący w B-klasie zespół męski oraz grające w IV lidze mazowieckiej Złe Dziewczyny. Należą do nich silne kobiety z różnych środowisk. Dzieli je prawie wszystko – wiek, pochodzenie, wyznanie, światopogląd, orientacja seksualna i umiejętności piłkarskie. Łączy determinacja, niepowtarzalne poczucie wspólnoty i co najważniejsze – ogromna miłość do piłki nożnej. W składzie są również zawodniczki głuche i niedosłyszące, porozumiewające się z innymi za pomocą migania. Zespół zbudowała i przez dwa lata trenowała Danuta Wojciechowska. Obecnie zawodniczki są pod opieką nowych trenerów: Karola Zakrzewskiego i Piotra Borkowskego.

Żadna drużyna nie jest mniej ważna od drugiej. Od początku istnienia obie traktowane są równorzędnie, dostając tyle samo atencji i wsparcia. „Mimo bardzo wielu przyziemnych problemów, z jakimi boryka się piłka nożna kobiet, zaangażowania, determinacji i boiskowej walki może się uczyć od naszych zawodniczek nie jeden pan piłkarz. Gwarantujemy, że panienki potrafią kopać” – tak mówią o sobie Złe Dziewczyny. Do przychodzenia na piłkarskie mecze drużyn klubu AKS ZŁY, który skradł serca warszawiaków i kreuje alternatywę w polskim futbolu, zachęca kampania #ChodźcieNaZłego. Warto – chociażby dlatego, aby zobaczyć na własne oczy jak bardzo futbol różni się od naszych wyobrażeń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze