1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Malta - po słońce jesienią

Lazurowe laguny, majestatyczne klify, soczysta zieleń, dużo słońca. (Fot. iStock)
Lazurowe laguny, majestatyczne klify, soczysta zieleń, dużo słońca. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Malta to najbardziej na południe wysunięte państwo europejskie – leży 286,2 km na północny wschód od Tunezji – nic więc dziwnego, że najdłużej w Europie jest tu ciepło. Niebieskie niebo to doskonałe antidotum na jesienne szarugi, a na Malcie i sąsiadującej z nią wysepkach, Gozo i Comino składających się na Republikę Malty jest co robić cały rok.

Malta to najbardziej na południe wysunięte państwo europejskie – leży 286,2 km na północny wschód od Tunezji – nic więc dziwnego, że najdłużej w Europie jest tu ciepło. Niebieskie niebo to doskonałe antidotum na jesienne szarugi, a na Malcie i sąsiadującej z nią wysepkach, Gozo i Comino składających się na Republikę Malty jest co robić cały rok.

Valetta: Najbardziej słoneczne miasto w Europie

Stolica Malty wydaje się być zbudowana ze słońca. Wszystko za sprawą ciepłego odcienia piaskowca z jakiego wzniesione są jej mury. Gdy Zakon Joannitów przybył tu w 1530 roku, uczynił z Malty ostatni bastion chrześcijaństwa w regionie, a z jej stolicy miasto nie do zdobycia. Projekt twierdzy, której mury zdają się wyrastać prosto z morza stworzył uczeń Michała Anioła, Francesco Laparelli, przysłany tu przez samego papieża, Piusa IV. Wewnątrz wzniesiono Pałac Wielkich Mistrzów (dziś rezyduje w nim prezydent Malty), pyszne siedziby zakonu (do dziś zachowało się ich pięć), strzelające w niebo wieże kościołów, niezliczone pałace, nowoczesne jak na tamte czasy szpitale – chociażby otwarty w 1575 roku Sacra Infermeria z ogromną, liczącą 56 metrów długości salą zabiegową, bibliotekę pełną rękopisów oraz wspaniały Teatr Manoela. Nic więc dziwnego, że dziś Valletta uważana jest za muzeum pod gołym niebem i że od 1980 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 Stolica Malty pięknie prezentuje się z również z perspektywy zatoki, do której wpływają jachty i łódki. (Fot. iStock) Stolica Malty pięknie prezentuje się z również z perspektywy zatoki, do której wpływają jachty i łódki. (Fot. iStock)

Dwejra Point: tam gdzie kiedyś było Lazurowe Okno

Dwejra Point czyli miejsce, gdzie morze rozbija się o imponujące klify jest jedną z największych atrakcji wyspy Gozo i całej Republiki Malty. I choć błękitne niebo i turkusowe morze nie prześwitują już malowniczo przez zdobiące go do niedawna Lazurowe Okno, czyli słynny łuk skalny, który spektakularnie zawalił się do morza pod koniec 2017 roku, nadal jest tu niezwykle piękne. Zamiast łuku jest dziś pionowo wpadający do morza, imponujący klif. A jak to miejsce wyglądało wcześniej, można zobaczyć na niezliczonych zdjęciach, pocztówkach czy filmach - chociażby w „Grze o Tron” w scenie ślubu Drogo i Daenerysa, albo we wcześniejszym „Zmierzchu Tytanów”. Kadry z tych filmów to też świadectwo erozji. W „Tytanach” z 1981 roku Lazurowe Okno ma faktycznie kształt wysokiego na 25 metrów prostokąta. W „Grze”, podpora jest cieńsza i przypomina łuk - bo to erozja i sztorm powaliły ten cud natury. Dziś łuk nadal istnieje, z tym że pod wodą, stając tym samym największą nurkową atrakcją w okolicy.

Balkony: znak rozpoznawczy Malty

Malta, najbardziej na południe wysunięte państwo europejskie – leży 286,2 km na północny wschód od Tunezji, długo opierała się najazdom plemion arabskich w końcu, w 870 roku, trafiła pod ich panowanie na ponad 200 lat. Charakterystyczne, drewniane, maltańskie balkony - wpływ arabskiej architektury - przyjęły się tu doskonale i nadal ozdabia się nimi domy. Najpiękniejsze balkony zobaczymy w najstarszej części Valetty, obecnej stolicy Malty, oraz w średniowiecznej, dawnej stolicy - Mdina, zwanej Miastem Ciszy.

 Valetta. Typowa dla stolicy Malty wąską uliczka z kolorowymi balkonami. (Fot. iStock) Valetta. Typowa dla stolicy Malty wąską uliczka z kolorowymi balkonami. (Fot. iStock)

 

 Nieistniejące już Lazurowe Okno - most skalny u wybrzeży wyspy Gozo, położony przy Dwejra. W 2017 r.podczas sztormu formacja skalna załamała się. (Fot. iStock) Nieistniejące już Lazurowe Okno - most skalny u wybrzeży wyspy Gozo, położony przy Dwejra. W 2017 r.podczas sztormu formacja skalna załamała się. (Fot. iStock)

Gozo i kościoły

Gozo jest niewielką wyspą położoną pół godziny promem (2.5 km) na północny wschód od wybrzeży Malty. Liczy zaledwie 14,48 na 7,25 kilometra, nic więc dziwnego, że inaczej postrzega się tu siłę natury. Kościołów na niewielkim Gozo jest aż 46, a mieszkańcy są niezwykle gorliwymi katolikami, których życie toczy się w rytm natury i świąt ku czci patronów poszczególnych miast i miasteczek, z okazji których ulice przystrajane są światełkami i wymyślnymi, barokowymi dekoracjami. Za najwspanialszy i najważniejszy kościół na Gozo uważana jest Bazylika Mniejsza Ta’ Pinu, wybudowana w miejscu, w którym wedle wierzeń, pod koniec XIX wieku, Matka Boska objawiła się jednej z mieszkanek wyspy. Odwiedzili go m.in. papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.

 Bazylika Mniejsza Ta’ Pinu, wyspa Gozo. (Fot. iStock) Bazylika Mniejsza Ta’ Pinu, wyspa Gozo. (Fot. iStock)

 

 Wizyta na Malcie jesienią to również możliwość delektowania się śródziemnomorską kuchnią w restauracjach z ogródkami z widokiem na zatokę. (Fot. iStock) Wizyta na Malcie jesienią to również możliwość delektowania się śródziemnomorską kuchnią w restauracjach z ogródkami z widokiem na zatokę. (Fot. iStock)

Sól prosto z morza

Saliny czyli baseny solankowe służące do odparowywania soli z wody morskiej ciągną się od Xwenji Bay aż po Wied L-Ghasri. By uzyskać w nich kilogram czystej soli potrzeba aż 24 litrów wody morskiej. Co ciekawe saliny wciąż są używane, a na miejscu można kupić pozyskiwaną z nich, lekko szarawą, sól. Warto dodać, że długość linii brzegowej Gozo to zaledwie 42,65 ale jakże niezwykle spektakularnych kilometrów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze