1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Region Graz. Z miasta na wieś w 10 minut

Region Graz. Z miasta na wieś w 10 minut

(Fot. Graz Tourismus/Tom Lamm)
(Fot. Graz Tourismus/Tom Lamm)
Planujesz letnie wakacje w otoczeniu natury, ale też bliskiej odległości miasta? W austriackim regionie Graz poznasz bogactwo naturalnych krajobrazów, skarbów kultury i specjałów miejscowej kuchni, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Miasto i wieś to przeciwieństwa? Nic podobnego! Graz uwodzi południowym wdziękiem i powolnym tempem życia: w mieście na zwiedzających czekają wąskie uliczki idealne do spacerów, tajemnicze dziedzińce, urocze kawiarniane ogródki, architektoniczne perełki wiele cudownych miejsc dla miłośników dobrej kuchni – w końcu to austriacka stolica smaku. Region oferuje też wiele atrakcji w niewielkiej odległości od miasta.

(Fot. Graz Tourismus/Tom Lamm) (Fot. Graz Tourismus/Tom Lamm)

Drugie co do wielkości miasto w Austrii i okoliczne miejscowości zapraszają na długie wędrówki, wypoczynek i kulturalne doznania. Na gości czekają tu liczne muzea i galerie, designerskie sklepy, renesansowy zamek wpisany na listę UNESCO oraz zabytkowa zbrojownia. Kto kocha sztukę i design, pokocha też zawieszony między historią a współczesnością Graz: miasto dla koneserów, smakoszy i spacerowiczów. Tu tradycja i klasyka spotykają się z innowacyjnością i przyszłością. Cuda kultury, a pomiędzy nimi cisza natury – wszystko to jest tutaj bliżej niż myślisz. Nie bez powodu dewiza regionu brzmi: „Z miasta na wieś w 10 minut”. Wisienką na torcie jest natomiast bogata baza noclegowa, która zaspokoi fanów zarówno przytulnych pensjonatów, jak i modnych hoteli.

(Fot. Graz Tourismus/Harry Schiffer) (Fot. Graz Tourismus/Harry Schiffer)

Plusem jest również to, że do wszystkich atrakcji w mieście można dotrzeć na piechotę i bez pośpiechu chłonąć ich piękno, a potem – udać się rowerem do wiosek turystycznych, termy Nova w Köflach lub jednej z winiarni. Wiele tras rowerowych zaczyna się bowiem w Grazu i prowadzi w głąb regionu, dzięki czemu można łatwo połączyć zwiedzanie miasta z poznawaniem okolic. Głównym szlakiem jest natomiast trasa rowerowa Murradweg R2 przecinająca cały region i biegnąca przez jego stolicę. Rowerem można dostać się też na górę Schöckl ze wspaniałą panoramą. Inne ciekawe miejsca regionu, które warto odwiedzić, najlepiej z całą rodziną, to skansen w Stübing, który pozwala przewędrować całą Austrię w ciągu zaledwie kilku godzin, stadnina koni lipicańskich w malowniczym Piber, barokowy klasztor w Rein, czyli najstarsze opactwo cystersów na świecie z przepięknym kościołem oraz imponującą biblioteką, górska restauracja Altes Almhaus leżąca wśród pastwisk, Park Rzeźb w Premstätten i fascynująca jaskinia Lurgrotte.

Więcej informacji na austria.info/lato.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze