1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Schladming-Dachstein. Dolina tysiąca źródeł zaprasza

Schladming-Dachstein. Dolina tysiąca źródeł zaprasza

(Fot. Schladming-Dachstein/Mathaeus Gartner)
(Fot. Schladming-Dachstein/Mathaeus Gartner)
W regionie Schladming-Dachstein w austriackiej Styrii fantastyczną scenerię malują majestatyczne szczyty, malownicze doliny, górskie jeziora i szumiące wodospady. Ten naturalny pejzaż to doskonała arena dla aktywności w plenerze i odpoczynku.

W krajobrazie Schladming-Dachstein dominują monumentalne formacje górskie: południowe ściany masywu Dachstein, góry Schladminger Tauern i Grimming, a do perełek regionu prowadzi 1000 km szlaków pieszych. Miłośników dwóch kółek ucieszy natomiast 780 km tras rowerowych biegnących obok najpiękniejszych miejsc: cichych lasów, samotnych górskich łąk oraz krystalicznie czystych jezior – Schladming-Dachstein, zwany doliną tysiąca źródeł, należy bowiem do najbogatszych w wodę regionów w kraju.

(Fot. Schladming-Dachstein/Peter Burgstaller) (Fot. Schladming-Dachstein/Peter Burgstaller)

Po drodze warto wstąpić do jednego ze schronisk – Sondlalm, Preintalerhütte, Kaiblingalm czy Breitlahnhütte w Parku Krajobrazowym Sölktal – aby zaznać chwili relaksu i skosztować niepowtarzalnych dań styryjskiej kuchni. W przytulnych izbach podawane są m.in. słynny omlet cesarski, zupa z knedlami, kultowe słodkie rurki czy tradycyjnie wyrabiany pikantny ser z doliny Ennstal, będący kulinarną wizytówką regionu. Smakoszy zachwyci też projekt Almkulinarik by Richard Rauch, w ramach którego wybrane schroniska wraz z szefem kuchni Richardem Rauchem serwują wyjątkowe alpejskie potrawy na mistrzowskim poziomie, np. styryjskie kluseczki. Tylko tu dowiecie się, co to znaczy prawdziwa gościnność i najlepsza gastronomia.

(Fot. Schladming-Dachstein/Christoph Huber) (Fot. Schladming-Dachstein/Christoph Huber)

Schladming-Dachstein zapewnia zatem niezapomniane przeżycia na miarę każdych upodobań. Co ważne, region stawia też na ekologię: promuje e-biking, do wielu atrakcji turystycznych można dojechać komunikacją publiczną, w punktach gastronomicznych królują lokalne produkty, a do tego aż 15 noclegowni wyróżnionych jest ekologicznym znakiem jakości. Warto też zaznaczyć, że dostęp do wielu atrakcji otwiera karta turystyczna Schladming-Dachstein Sommercard. I chociaż miejsc wartych odwiedzenia jest sporo, jeden punkt pobytu jest obowiązkowy: wizyta na 3000 m n.p.m na lodowcu Dachstein z wiszącym mostem, Schodami Donikąd, Pałacem Lodowym i zapierającym dech w piersiach widokiem.

(Fot. Schladming-Dachstein/Mathaeus Gartner) (Fot. Schladming-Dachstein/Mathaeus Gartner)

Więcej informacji na austria.info/lato.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze