1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Salzburg. Urlop w malowniczej mikrometropolii

Salzburg. Urlop w malowniczej mikrometropolii

(fot. Tourismus Salzburg GmbH)
(fot. Tourismus Salzburg GmbH)
Salzburg znany jest przede wszystkim jako miejsce urodzenia Mozarta. Miasto rozsławił także musical „Dźwięki muzyki”, jednak gdy lepiej się rozejrzymy, zauważymy też idealną harmonię przyrody i architektury, sztuki i kultury oraz tradycji i nowoczesności w malowniczym otoczeniu gór i jezior.

Majestatyczne kościoły i klasztory, rozległe place i zachwycające pałace... Leżący nad rzeką Salzach Salzburg to jedno z najpiękniejszych barokowych miast świata. Ta światowa metropolia małego formatu roztacza bowiem atmosferę dawnych czasów, ale ma w sobie też wszechobecnego ducha nowoczesności. Jej symbolem jest twierdza Hohensalzburg z XI w., która wznosi się majestatycznie na przeciwko znajdującego się na Mönchsbergu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i pozwala zachwycać się fantastyczną panoramą. Sercem miasta jest jednak średniowieczna uliczka handlowa Getreidegasse, przy której urodził się Wolfgang Amadeusz, najsłynniejszy syn Salzburga. Dalej znajduje się Katedra oraz Stara Rezydencja z zachwycającą galerią i imponującymi salami. Uznaniem cieszy się też położony w południowej części miasta Pałac Hellbrunn & Ogrody Wodnych Uciech z pokaźnym parkiem, ogrodem zoologicznym i słynnymi fontannami. Kto woli jednak bardziej nowocześniejsze klimaty, powinien wybrać się do Hangaru 7, który jest synonimem awangardowej architektury i sztuki.

(fot. Tourismus Salzburg GmbH) (fot. Tourismus Salzburg GmbH)

Na uwagę zasługują też tradycyjne sklepiki i rodzinne warsztaty rzemieślnicze, takie jak chociażby sklep odzieżowy Sperl czy Höllrigl, najstarsza księgarnia w Austrii. Długą tradycję ma też salzburska kultura kawiarniana, o czym przekonamy się zaglądając do Café Tomaselli lub Café Fürst, gdzie zakupimy oryginalne salzburskie czekoladki Mozartkugeln. Mieści się tu też najstarsza restauracja Europy Środkowej, Stiftskeller St. Peter, serwująca oryginalne dania z czasów Mozarta. Lokalne przysmaki oferują natomiast liczne targi. Szczególnie polecamy kanapkę z Balkan Grill, chleb z piekarni klasztoru św. Piotra oraz lody z eko-lodziarni Eiswerk. Klasyczne potrawy austriackiej kuchni, np. sznycla wiedeńskiego czy salzburskie kluseczki, zjemy z kolei w Humboldt Stubn. Funkcjonuje tu też jedenaście browarów, a najważniejsze z nich to Augustiner Bräu, Stiegl i Trumer Brauerei.

(fot. Tourismus Salzburg GmbH) (fot. Tourismus Salzburg GmbH)

I chociaż najlepszym sposobem na zwiedzanie Salzburga są oczywiście wędrówki miejskimi szlakami, po mieście można poruszać się również komunikacją publiczną (z kartą turystyczną Salzburg Card przejazdy są darmowe), a do atrakcji poza centrum bez trudu dojedziemy jedną z 13 oznaczonych tras rowerowych.

Więcej informacji na austria.info/lato.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze