1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Peru i Boliwia – podróż śladami Inków

Peru i Boliwia – podróż śladami Inków

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Imponujące centrum imperium Inków – Cuzco. Pozostałości magicznego miasta na górskich tarasach – Machu Picchu. Kręte i strome uliczki La Paz. Najgłębszy na świecie kanion – Colca. Pływające wioski z trzciny na jeziorze Titicaca. A do tego kolorowy lokalny folklor, niezwykła muzyka i świeże, aromatyczne ceviche. Czy to nie brzmi kusząco?

Inkowie wierzyli, że zostali powołani na świat przez boga słońca – Inti. Dlatego też uważali się za wybrańców – Dzieci Słońca. Na przestrzeni lat cywilizacja Inków rozprzestrzeniła się po niemal całej Ameryce Południowej – zbudowali oni ogromne Imperium, sięgające od Quito na północy, aż do Santiago na południu. Mimo że nie znali koła i wozów, wybudowali mierzącą ok 40 tys. km sieć dróg, łączących poszczególne fragmenty imperium, i wiszące mosty na linach nośnych z agawy. O architektonicznym kunszcie tej niezwykłej cywilizacji świadczyły jednak nie drogi i mosty, a potężne budowle wznoszone z kamiennych bloków bez użycia zaprawy. Te wzniesione na stromych zboczach Andów, do dziś wzbudzają zachwyt. Trasa wycieczki po Peru z Logostour wiedzie przez wszystkie te magiczne miejsca.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Machu Picchu

Ruiny Machu Picchu wznoszą się na szczycie stromego grzbietu w najbardziej niedostępnym zakątku najbardziej niedostępnej części środkowych Andów. Żadna część wyżyn Peru nie była lepiej broniona przez naturalne wały obronne – zdumiewający kanion, którego krawędź wznosi się ponad milę nad rzeką, którego skały są z granitu, a przepaści często mają wysokość tysiąca stóp, pisał Hiram Bingham, który w 1911 roku stanął na czele ekspedycji Uniwersytetu Yale, która natrafiła na zapomniane miasto Machu Picchu. W jego centrum znajduje się półkolista Świątynia Słońca, zbudowana wokół dużego głazu, oferuje imponujące widoki na Świętą Dolinę poniżej. Podczas przesilenia letniego słońce wpada przez okno świątyni i ustawia się w jednej linii zarówno z głazem w środku, jak i wierzchołkiem pobliskiego szczytu górskiego. Naprawdę trudno sobie wyobrazić, że wszystko to powstało bez użycia maszyn. Inkowie na własnych barkach wnosili żyzną glebę z urodzajnych dolin i budowali tarasy uprawne, a z materiału skalnego domy, świątynie i obserwatorium astronomiczne. Nie bez powodu w planie wyjazdu Logostour na Machu Picchu przeznaczony jest cały dzień. Po drodze mamy okazję zobaczyć też ruin twierdzy Inków w Ollantaytambo. Zwieńczeniem dnia jest przejazd pociągiem wzdłuż rzeki Urubamba, meandrującej pośród wysokich gór i klifów.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Bajeczne kolory Ameryki Południowej

Peru i Boliwia to nie tylko historyczne budowle, ale także niesamowita różnorodność krajobrazów. Można tu podziwiać przepiękne szczyty Andów, dziki płaskowyż Altiplano, zwany potocznie „dachem świata”, czy najgłębszy na świecie kanion Colca (do 3200 m głębokości). W dzikiej amazońskiej puszczy można poczuć prawdziwy urok tropików. Niezwykłą atrakcją Peru jest też spacer po jednej z kilkudziesięciu pływających wiosek Uros na jeziorze Titicaca – największym jeziorze w Ameryce Południowej. Ludzie budują te pływające wyspy z porastającego brzegi sitowia zwanego tortorą. Wycieczki organizowane przez Logostour pozwalają zobaczyć wszystkie skarby danego regionu, dlatego na trasie wyjazdu jest też stolica Peru – Lima oraz boliwijskie La Paz. Na trasie objazdu tego najwyżej położonego miasta na świecie jest nowoczesne centrum, kościół św. Franciszka z XVII w., uliczka zwana targiem czarownic, gdzie można kupić magiczne rekwizyty zaklinające choroby, wykonane przez Indianki bajecznie kolorowe tkaniny, szale, chusty czy wełniane torby. Wyjazd z Logostour to komfort podziwiania i smakowania świata, bez martwienia się o formalności.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Zarezerwuj miejsce na jednej z wyjątkowych wycieczek na stronie www.logostour.pl.


Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze