fbpx

Polka zdobyła Koronę Ziemi!

Polka zdobyła Koronę Ziemi!

Polska podróżniczka Monika Witkowska po raz kolejny dokonała rzeczy niemożliwych!

Podjęła wyzwanie i 30 grudnia zdobyła szczyt – Mt Vinson na Antarktydzie, ostatni z

brakujących do zdobycia przez nią Korony Ziemi.
Monika Witkowska od wielu lat przemierza świat! Odwiedziła już ponad 180 krajów! Jej pasją są podróże, samodzielne wyprawy globtroterskie, w pojedynkę, z namiotem, autostopem lub lokalnymi środkami lokomocji. Podróże łączy ze swoją drugą pasją, wspinaczką wysokogórską. Ma za sobą liczne wejścia na szczyty Himalajów, Andów, Kaukazu i Alp, włącznie z Mt Everestem (2013 rok), a aktualnie zdobyła Koronę Ziemi (najwyższe szczyty wszystkich kontynentów). Szczyt Mt Vinson na Antarktydzie był tym ostatnim, brakującym do Korony! Było to bardzo duże wyzwanie, głównie ze względu na trudność dotarcia i wymagające warunki pogodowe (w nocy temperatury dochodzą do minus 40 stopni C).

„Mam zaszczyt poinformować Was, że udało nam się zdobyć Mt Vinson!Dziękuję za wsparcie i trzymanie kciuków! Udało się ich nie odmrozić, choć temperatury sięgały minus 30 stopni Celsjusza. Pogoda była w sumie łaskawa i mamy nadzieje, że będzie dalej. Cieszę się, że spełniłam marzenie zdobycia Korony Ziemi. I pora na następne marzenia!” pisała na swoim profilu Monika Witkowska po zdobyciu szczytu.

Tuż po zdobyciu szczytu Mt Vinson, Monika Witkowska planuje kolejny wyczyn, którym będzie próba opłynięcia legendarnego Przylądka Horn na małym, 10-metrowym jachcie w zaledwie trzyosobowej załodze. Również na tym polu polska podróżniczka ma wiele osiągnięć. Do jej najważniejszych rejsów należało półroczne żeglowanie przez Pacyfik i Atlantyk, pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego (od Grenlandii na Alaskę, ponad arktyczną Kanadą i Alaską), pierwsze w świecie opłynięcie Czukotki oraz dotarcie do polskiej bazy antarktycznej (jako pierwszy jacht w historii)!

Składniki

wysok

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze