fbpx

Czy kobiety są przedsiębiorcze?

Czy kobiety są przedsiębiorcze?
123rf,com

Kobiety coraz częściej zakładają własne firmy. Z danych GUS wynika, że w 2012 roku utworzyły ponad 40% mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce. W Niemczech udział kobiet w przedsiębiorczości jest jeszcze wyższy i wśród nowych przedsięwzięć wynosi 43 %.
Fundacja Akademia Liderów przeprowadziła badania osób urodzonych po 1990 r (generacja Z). Wynika z nich, że aż 78 % młodych kobiet myśli o założeniu własnej firmy, wśród mężczyzn podobne plany ma 57 % . Do prowadzenia indywidualnej działalności zachęcają potencjalnie wysokie dochody i niezależność zawodowa. Poza tym do kobiet częściej niż do mężczyzn przemawia możliwość podejmowania wyzwań i realizacji własnych zainteresowań.

Z raportu McKinsey Global Institute „Women Matter” (badania przeprowadzone w latach 2007-2010 w firmach europejskich) wynika, że najbardziej efektywnie działają te organizacje, w których kobiety zajmują najwięcej kierowniczych stanowisk. Kobiety osiągają sukces dzięki kompetencjom społecznym i komunikacyjnym, a także zdolnościom organizacyjnym i myśleniu długoterminowemu. A jednak w skali światowej kobiet prowadzących własny biznes jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Wyjątkowo na tym tle wygląda Tajlandia, gdzie prawie połowa przedsiębiorców to panie. W krajach UE jest to średnio 31% (Eurostat). Podobny wynik osiągają Polki, które wyprzedzają Szwedki, Brytyjki i Czeszki. Jako przeszkodę w założeniu firmy 25% kobiet wskazuje brak pieniędzy, a 27% – niewystarczające kompetencje.

na podst.mat.pras.Akademii Liderów

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze