fbpx

8 rad na finansowe lęki

8 rad na finansowe lęki
fot. 123rf

Mało kto jest wolny od martwienia się o pieniądze. Stres finansowy dopada nas niezależnie od stanu konta, talentów, które posiadamy czy sytuacji na rynku pracy. To napięcie jest w nas, a dokładniej w naszym mózgu. I właśnie dlatego możemy go kontrolować z korzyścią dla nas. Jak?

1. Ignoruj ciało migdałowate

Ciało migdałowate to grupa neuronów w układzie limbicznym mózgu. Odpowiedzialne jest za nasz lęk. Boisz się, że stracisz pracę, że nie starczy ci na rachunki, że pojawią się niespodziewane wydatki? Ciało migdałowate pod wpływem adrenaliny szaleje. Ilekroć czujesz tę panikę, powiedz ciału migdałowatemu, że czas na drzemkę. Uświadom sobie, że to nie ty się boisz tylko ono. I nie przejmuj się nim.

2. Odwróć uwagę

Gdy ciało migdałowate nie chce iść spać, przechytrz je, zajmując się czymś przyjemnym. Czymś, co cię rozluźnia. Zrób imprezę, upiecz szarlotkę, pobiegaj, wykąp się w wodzie pachnącej olejkiem, pograj w piłkę, szydełkuj. Co lubisz.

3. Trzymaj stery

Finansowy stres często spowodowany jest tym, że wolimy nie patrzeć na ceny, stan konta, wolimy nie planować wydatków i nie zastanawiać się nad tymi okropieństwami. Jak można prowadzić samochód, jeśli nie trzyma się kierownicy? To dość stresujące. Dlatego lepiej posiadać wiedzę na temat własnych finansów, ale nie myśleć o tym od rana do nocy.

4. Poznaj siebie

Warto wiedzieć, co z nas za typ. Czy wystarcza nam finansowy minimalizm, czy lubimy sobie poszaleć? Czy musimy mieć bezpieczeństwo pracy na etacie, czy wolność jest dla nas ważniejsza niż regularne wpływy na konto? Gdy będziesz zarządzała pieniędzmi zgodnie ze swym usposobieniem, niewiele cię zaskoczy a tym samym zestresuje.

5. Nie słuchaj o kryzysie

To najgorsze, co możesz zrobić ciału migdałowatemu. Miej dla niego litość i jeśli ktoś mówi ci o kryzysie, zmień temat lub rozmówcę.

6. Skoncentruj się na podwyżce i nowych dochodach

Jeśli boisz się o pieniądze, przestań się bać, tylko zacznij główkować skąd je wziąć. Istnieje coś takiego jak podwyżka albo niesamowite pomysły, jak przyjemnie i szybko zarobić.

7. Nic nie rób

Bywa i tak, że finansowe lęki nas paraliżują. Wtedy warto dać sobie odetchnąć. Nie działaj, gdy napięcie nie pozwala ci na racjonalizm. Powodowana emocjami, niewiele zdziałasz. Pomyśl, że dzisiaj, jutro i pojutrze jeszcze masz co jeść i przez 3 dni odpocznij.

8. Zaufaj

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze