1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Co to jest elektroniczna portmonetka?

123rf.com
123rf.com
Elektroniczna portmonetka może być jednocześnie kartą płatniczą, biletem autobusowym, legitymacją studencką i kartą biblioteczną. I nie musimy o niej pamiętać, bo „mieści” się telefonie komórkowym, z którym przecież większość z nas już się nie rozstaje.

Sercem elektronicznej portmonetki jest chip. Od tego, co w nim zakodujemy, zależy do czego będziemy jej mogli używać. A możliwości jest naprawdę wiele. Po raz pierwszy e-purse zastosowano w Belgii w 1996 r., wówczas system  oferował m.in. możliwość płatności w małych sklepach, automatach, parkomatach, automatach telefonicznych, za przejazdy komunikacją miejską i krajową oraz bezpieczne zakupy przez Internet.

Żeby portmonetka służyła do płacenia, musimy przelać nań pieniądze. Zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co oznacza, że jeśli utracimy środki, to poniesiemy o wiele mniejsze straty niż w przypadku utraty pełnego portfela albo karty płatniczej. Formalnie środki w naszej portmonetce elektronicznej znajdują się na subkoncie do naszego rachunku bankowego.

Portmonetki możemy używać zarówno w realu, jak i w Internecie. Dodatkowo w świecie wirtualnym regulowanie płatności przy pomocy portmonetki chroni nas przed udostępnianiem ważnych dla nas danych, które nie powinny wyciec – np. PIN-u. Portmonetka elektroniczna działa na zasadzie karty zbliżeniowej, chyba, że sami zadecydujemy, iż przy transakcjach powyżej określonej kwoty będziemy musieli wprowadzić PIN. Takie zabezpieczenie ma sens na przykład wtedy gdy portmonetkę dajemy dziecku.

Dzięki integracji z systemem komunikacji miejskiej portmonetka jest jednocześnie biletem miejskim, terminowym lub jednorazowym. To rozwiązanie chwalą sobie mieszkańcy wielu polskich miast. W Częstochowie system uwzględnia również takie sytuacje, gdy pasażer zapomni uzupełnić portmonetkę , jeśli tylko ma w niej minimum 5 gr, to przy wsiadaniu do środka komunikacji miejskiej skasuje bilet w normalnej cenie, a zaległość zapłaci po kolejnym doładowaniu karty. W całej Polsce studenci, którzy korzystają z wprowadzonej kilka lat temu elektronicznej legitymacji, mogą nią również płacić za bilety. Dodatkowo elektroniczna portmonetka jest w tym przypadku również kartą biblioteczną i biletem wstępu na imprezy w miasteczkach akademickich.

Zdaniem analityków największe znaczenie dla rynku płatności ma zintegrowanie elektronicznej portmonetki z telefonem, którego na co dzień używamy. Jeśli korzystamy z takiej możliwości, to już dziś wystarczy, że zbliżymy telefon do terminalu w sklepie, punkcie usługowym albo metrze i bezstykowo dokonujemy płatności. Według raportu IE Market Research wszystkie płatności dokonane telefonem komórkowym w 2015 r. w naszym kraju mają być warte ponad 9 mld dolarów. Według prognoz firmy PayPal. cztery lata nie będzie już potrzebna gotówka ani karta płatnicza, bo za codzienne zakupy zapłacimy przy użyciu komórki albo tabletu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze