Polacy i oszczędzanie – badanie CBOS

Polacy i oszczędzanie - badanie CBOS
fot. 123rf

Po wybuchu afery Amber Gold Polacy czują się bardzo niekomfortowo jako oszczędzający lub potencjalnie inwestujący na rynku finansowym.
Zdecydowana większość badanych deklaruje, że w ogóle się nie orientuje (44 proc.) lub ma słabą orientację (34 proc.) co do możliwości korzystnego oszczędzania bądź inwestowania. Tylko 18 proc. ankietowanych twierdzi, że ma pewną orientację w tej dziedzinie, a jedynie nieliczni (jedynie 3 proc.) uznają swoją wiedzę o rynku finansowym za bardzo dobrą.

Zdaniem ponad połowy respondentów (53 proc.) to przede wszystkim państwo powinno odpowiadać za wiarygodność firm działających na rynku finansowym i oferujących usługi finansowe obywatelom. O ponad połowę mniejsza grupa (22 proc.) uważa, że wiarygodność takich firm powinni sprawdzać przede wszystkim sami zainteresowani, czyli osoby powierzające im swoje oszczędności. Tyle samo badanych (22 proc.) uznaje, że państwo i osoby decydujące się na skorzystanie z usług tego rodzaju firm w równym stopniu ponoszą odpowiedzialność za weryfikację ich wiarygodności.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez CBOS we wrześniu 2012 roku

Jak zarządzać domowym budżetem – TUTAJ