fbpx

Jak dobrze inwestować?

Jak dobrze inwestować?
123rf

Raport „Pułapki inwestowania – 7 błędów, które odbierają Twoje zyski”* wskazuje, że sami inwestorzy stają na drodze do własnych zysków: zbyt dużo kombinują, są niekonsekwentni i podejmują decyzje pod wpływem emocji. Dobór właściwej strategii inwestycyjnej pomaga przezwyciężyć te przeszkody.
Z podobnymi problemami zmaga się większość osób inwestujących na największym rynku walutowym na świecie, Forex. Utopione koszty, strach przed poniesieniem porażki czy podążanie za tłumem to tylko część czynników limitujących osiąganie satysfakcjonujących wyników. W wielu przypadkach największym problemem pozostaje jednak brak konkretnej strategii inwestycyjnej.

Krótko-, średnio- czy długoterminowo?

Na rynkach panuje obecnie duża zmienność, więc najbardziej popularne są transakcje ograniczające się do krótkiego przedziału czasowego. Są obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem, ale wymagają od tradera umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i szczególnej „intuicji”, polegającej na odpowiednim wyczuciu rynku.

Ci, którzy wolą podejmować decyzję na podstawie bardziej racjonalnych przesłanek, wynikających z pogłębionej analizy sytuacji, prawdopodobnie wybiorą styl inwestowania w średnim terminie, czekając na punkty zwrotne, a następnie zajmując pozycje zgodne z kierunkiem trendu. W tym przypadku do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów potrzeba znaczenie więcej cierpliwości, choć i potencjalne zyski mogą być dzięki temu odpowiednio wyższe.

Dla osób lubiących ryzyko i dysponujących odpowiednio dużym kapitałem interesujące może okazać się inwestowanie długoterminowe. Wymaga ono gruntownego przygotowania teoretycznego i konsekwencji w realizowaniu przyjętego planu. Łatwo się domyślić, że utrzymywanie jednej pozycji przy nieustannie zmieniających się warunkach, przez kilka miesięcy, a czasami nawet lat nie jest opcją odpowiednią dla wszystkich.

Decyzja o wyborze strategii nie jest łatwa, zwłaszcza że nie ma jednego skutecznego sposobu na odniesienie sukcesu na rynku walutowym. Na pewno jednak warto rozpocząć przygodę na parkiecie zgodnie z własnymi umiejętnościami i charakterem.

* Raport „Pułapki inwestowania” został przygotowany przez serwis Skuteczny Inwestor. Badanie zostało przeprowadzone w drugiej połowie sierpnia 2013 roku, a opublikowane jesienią 2013 roku.

na podst.mat.pras.Saxo Bank Polska