fbpx

Jak oceniać pracownika?

Jak oceniać pracownika?
123rf.com

Konstruktywna krytyka, sprecyzowane zadania i określone terminy – jak skutecznie dokonać okresowej oceny pracowniczej, aby cykliczne spotkania na linii szef-podwładny owocowały sukcesem zespołu i całej firmy. Doradza dr Paulina Sobiczewska, psycholog, kierownik SWPS Training.

dr Paulina Sobiczewska, fot.SWPS

Wbrew pozorom ocenianie pracowników wydaje się prostym, przejrzystym i rutynowym zadaniem. Nic bardziej mylnego. Z własnego doświadczenia wiem, że pracodawcy przeceniają swoje umiejętności i zapominają chociażby uprzedzić zespół o ocenie okresowej. Szkoda, bo warto, aby nie była nieprzyjemnie kojarzona z „niezapowiedzianą kartkówką” w szkole.

Oceny roczne, kwartalne, półroczne czy miesięczne to czasami zbyt ogólne hasło dla pracowników. Warto wcześniej członkom zespołu podać kryteria oceny. Często przełożeni wynoszą ze szkoły przekonanie, że czynna obserwacja zachowań i postępów danej osoby, a niekiedy złapanie na „gorącym uczynku” jest lepszym sposobem na egzekwowanie efektów pracy niż profesjonalne wyrażenie oczekiwań i podsumowanie ich spełniania w firmie. To błąd.

Ludzie bardzo chętnie spełniają oczekiwania innych, pod warunkiem przejrzystości zasad i rozumienia ich znaczenia. Jak komunikować potrzeby? Wystarczy powiedzieć: „Proszę nie spóźniajcie się, bo nawet 5 minut dezorganizuje pracę zespołu”. Podkreślenie, że nawet te kilka minut stanowi problem jest wyraźnym sygnałem dla pracownika, że każda minuta jest cenna dla przełożonego i zwraca on na to uwagę – to będzie mobilizacją do przychodzenia na czas.

Ocena pracownicza – podstawowe pytania:

1. Przedmiot oceny – co będzie oceniane?
2. Czas – jak często będzie przeprowadzana?
3. Przejrzyste zasady – jak wygląda idealna sytuacja, do której powinien dążyć pracownik?

Usystematyzowany proces oceniania nie zwalnia przełożonych od udzielania bieżącej informacji zwrotnej. Z moich doświadczeń wynika, że managerowie często uciekają przed tym, zasłaniając się okresową oceną, mówiąc, że w odpowiednim momencie pracownik otrzyma wszystkie potrzebne opinie. Takie podejście działa na szkodę nie tylko pracownika, który na bieżąco nie może zweryfikować swojego zachowania, ale i firmy, która zbyt długo zwlekając z egzekwowaniem poprawy jakości pracy może doprowadzić do pogorszenia swojego funkcjonowania, a także konieczności ostatecznego rozwiązania umowy i szukania nowego pracownika.

Czasami, mimo najszczerszych chęci, trudno dostosować zachowanie idealnie do oczekiwań szefa, dlatego każda wskazówka, jak zbliżyć się do tego ideału będzie cenna dla pracownika i przyspieszy ten proces.

źródło: strefapsyche.swps.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze