1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kobiecy sposób na oszczędzanie

123rf.com
123rf.com
W polskim społeczeństwie od lat istnieje paradoks finansowy kobiet: zarzuca się im rozrzutność oraz skłonność do spontanicznych wydatków, a tymaczasem równocześnie większość budżetów domowych leży w rękach kobiet! Statystycznie to płeć piękna zarabia mniej od swoich partnerów*, a właśnie niskie zarobki i brak stabilizacji finansowej są podstawowym powodem braku oszczędności**. A jednak tylko 1%*** pań deklaruje, że nie czuje potrzeby i nie musi oszczędzać.

Ile oszczędzamy?

Według sondażu GfK Polonia * tylko jedna na sto kobiet deklaruje comiesięczne oszczędności na poziomie wyższym niż 26%? Zdecydowana większość respondentek, bo aż 40%, jest w stanie wygospodarować ze swoich zarobków maksymalnie 10% na oszczędzanie. Dlaczego? Z badań firmy Homo Homini ** wynika, że głównie z braku pieniędzy – taki powód zaskórniaków podaje 71% ankietowanych.

Jak oszczędzają Polki***?

  • 56% na rachunku/koncie oszczędnościowym,
  • 46 % na rachunku bieżącym,
  • 1/3 badanych oszczędza „w skarbonce”,
  • 12 % korzysta z narzędzi rynku kapitałowego

3 kroki od oszczędzania

Niezależnie od wielkości dochodów warto co miesiąc przekazywać stałą kwotę na konto oszczędnościowe.
  1. Wiele zbędnych kosztów to opłaty za upomnienia, monity i naliczone odsetki za opóźnione płatności często wynikające z naszej nieuwagi lub zabiegania. Przygotujcie harmonogram płatności na cały miesiąc, wpiszcie tam wszystkie raty kredytów, spłaty kart czy terminy płatności rachunków.
  2. Zapisujcie skrupulatnie wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki. Po ich przeanalizowaniu odkryjecie kilka pozycji, na których będziecie mogły zaoszczędzić. Z czego najłatwiej zrezygnować kobietom? Badanie GfK Polonia wskazuje, iż najpopularniejszym sposobem szukania oszczędności jest ograniczenie drobnych przyjemności (76%) i korzystanie z promocji sklepowych (61%). Co trzecia Pani decyduje się na kupno tańszej żywności czy odzieży.
  3. Gdy będziecie miały już pełny obraz finansowego miesiąca, podliczycie rachunki za media i kredyty, przelejecie ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe i przejrzycie rachunki za bieżącą konsumpcję, wyznaczcie sobie realną kwotę na wydatki na życie i starajcie się jej nie przekroczyć. Zdefiniowanie właściwej kwoty może wymagać kilku miesięcy adaptacji, ale rezultat przyniesie wymierne korzyści.

Sposoby na oszczędne zakupy

Jakie dobre praktyki zakupowe stosują kobiety?
  • listy zakupów,
  • karty stałego klienta oferujące zniżki lojalnym nabywcom
  • tańsze zamienniki markowych produktów.
Warto oszczędzać zwłaszcza przy dużych zakupach. Jak to zrobić?
  • Nie kupujcie pod wpływem impulsu.
  • Przetestujcie produkt, zastanówcie się, czy naprawdę jest potrzebny, wkomponujcie jego zakup w swój plan finansowy na miesiąc. Może należałoby się wstrzymać z jego kupnem do przyszłego miesiąca?
  • Dobrym nawykiem jest porównywanie cen artykułów w różnych sklepach i w Internecie.
  • Sprawdźcie, czy można uzyskać rabaty przy płatności kartami kredytowymi lub korzystając z z kuponów zniżkowych – pomocne w tym mogą być aplikacje mobilne, które grupują specjalne oferty cenowe z różnych branż.

Nie dajmy się zwariować

Oszczędzanie stało się tematem modnym. Trzech na pięciu Polaków uważa, iż oszczędności mogą przydać się na czarną godzinę, 57% kobiet czuje się bezpiecznie, posiadając oszczędności (badanie GfK Polonia). Przy wszystkich dobrych radach, jak unikać wydatków, nie zapominajmy, że ktoś musi też stymulować popyt. Jeżeli więc na koniec okresu rozliczeniowego pojawi znajdzie się nadwyżka, warto przeznaczyć ją na drobną przyjemność.

oprac.na podst. mat. Open Life TU Życie S.A.


*  Eurostat 2011\PAP

** Badanie przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Aforti Finance „Wiedza Polaków o skutecznym ubezpieczaniu”  na przełomie lipca i sierpnia 2013 r.

*** Badanie zrealizowane przez GfK Polonia na zlecenie portalu zafinansowani.pl w maju 2013 r. „Postawy Polaków wobec oszczędzania”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze