1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kobiety na rynku pracy

123rf.com
123rf.com
Szefowie działów, kierownicy biur czy kadry zarządzające wielu firm często myślą stereotypowo o kobietach w pracy. Pogląd, że kobiety są gorszymi lub lepszymi niż mężczyźni pracownikami, nadal istnieje w naszej świadomości. Dlaczego tak jest? - zastanawia się Justyna Bednarczyk-Wilgos, doradca zawodowy z SWPS.

</a>

„Kobiety są bardziej nastawione na relacje międzyludzkie, komunikację, są bardziej empatyczne, współdziałają i ale nie potrafią i nie chcą być asertywne – takie opinie o pracownikach kobietach często słyszymy od pracodawców. Dodatkowo podkreśla się, że biznes jest twardą grą, w której obowiązują surowe reguły i nie ma w nim miejsca na emocje. Dlatego też dla kobiet, które są uważane za bardziej emocjonalne, a przez co również mniej odporne na stres, nie ma miejsca w biznesie. Nie ukrywam, że z takim myśleniem częściej spotkam się w kontekście rekrutacji na kluczowe i wysokie stanowiska w firmie, niż na stanowiska niższego szczebla.

Czy mężczyźni wydajniej pracują?

Jak to się dzieje, że kobiety w wielu firmach nie mogą przebić się przez „szklany sufit” i dojść do poziomu strategicznego zarządzania. Te stanowiska głównie obsadzone są mężczyznami, którzy w środowisku zawodowym postrzegani są jako ci silniejsi, bardziej wytrzymali pod kątem psychicznym i fizyczny, potrafiący działać pod presją czasu, nastawieni zadaniowo na realizację celu. Poza tym są bardziej dyspozycyjni czasowo i mobilni, ponieważ nawet jeśli zakładają rodziny, opiekę na dziećmi przejmują ich partnerki. Oczywiście nieprawda, gdyż obecnie panowie, tak samo jak panie angażują się bardzo mocno w wychowanie swoich pociech. Nie chcę kreować kolejnego mitu lub zbytnio uogólniać, ale bycie rodzicem sprawia, że stajemy się lepiej zorganizowani, bardziej odpowiedzialni, uczymy się działać na wielu poziomach i realizować zadania.

Androgeniczny pracownik

Ostatnio czytałam artykuł pewnego coacha, trenera biznesu, który przywołał badania na temat różnic indywidualnych między płciami. Wyniki pokazały, że tak naprawdę kobiety i mężczyźni nie różnią się między sobą w wyżej wymienionych aspektach, a procesy, które zachodzą w naszych mózgach są bardzo podobne. Granica pomiędzy wymiarem kobiecości a męskością powoli będą się zatracać, w przyszłości nie będziemy postrzegać ludzi przez pryzmat ich płci. Co idzie za takim tokiem myślenia? Fakt, że jako pracownicy musimy być postrzegani w pracy jako osoby androgeniczne, którym nie przypisuje się cech stereotypowych. Ocena kwalifikacji dokonywana przez pracodawców powinna dotyczyć naszej wiedzy, osobowości, doświadczeń, a fakt bycia kobietami lub mężczyznami nie może mieć na to wpływu.

źródło: 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze