1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kredyty studenckie - dla kogo?

123rf.com
123rf.com
W ostatnich latach zainteresowanie kredytami studenckimi maleje, ale to wciąż najtańsza pożyczka, która pozwoli jednym opłacić naukę i mieszkanie, a innym - zainwestować w pierwszy biznes.

Od 1998 r., kiedy po raz pierwszy udzielano kredytów studenckich, ich liczba rosła przez całą dekadę. W rekordowym 2009 r. złożono 130 tys. wniosków. Później liczba zainteresowanych malała, z kredytowania młodych wycofywały się kolejne banki, dla których był to produkt nieopłacalny. Jednak dzięki korzystnym zmianom przepisów i coraz większej świadomości finansowej swoją historię kredytową ma szansę rozpocząć kilkadziesiąt tysięcy osób. Ograniczeniem może być jedynie maksymalny dochód na osobę w rodzinie studenta uprawniający do przyznania kredytu  - 2100 zł.

Komu, ile, na jak długo?

Kredyt może otrzymać słuchacz, student lub doktorant, który w momencie rozpoczęcia studiów nie ma jeszcze 25 lat. Nie ma znaczenia, czy studiuje  w trybie stacjonarnym czy nie, ani czy jego uczelnia jest publiczna czy prywatna. O pożyczki mogą się również ubiegać cywilni słuchacze i studenci wyższych szkół wojskowych i pożarniczych.

Kredyty studenckie są udzielane na okres studiów, w tym studiów doktoranckich. Są wypłacane najwyżej przez 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich - przez 4 lata, w czasie 10 miesięcy roku akademickiego, każdorazowo po 600 zł. Spłata zaś rozpoczyna się dopiero po 2 latach od zakończenia studiów i do tego czasu student nie płaci żadnych odsetek - pokrywa je Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt jest tani, bo dotuje go państwo.

Zasady udzielania kredytów premiują ambitnych i pracowitych. Kredyt może być umorzony w 20% kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni.

Jak złożyć wniosek?

Z punktu widzenia klienta ważne jest, że kredytobiorca wcale nie musi zakładać rachunku w banku, gdzie bierze kredyt studencki. Może wskazać inne konto (np. lepiej oprocentowane), na które będą wpływały pieniądze. Jeśli starający się nie jest w stanie samodzielnie spełnić warunków zabezpieczenia spłaty, to może ubiegać się o poręczenie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie poręczenie BGK wynosi od 70 do 100 % kredytu (kapitału), każdorazowo zależy to od dochodów netto na członka rodziny. Studenci pochodzący ze wsi mają możliwość ubiegania się 80 lub 100 % poręczenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przed pójściem do banku kredytobiorca musi wziąć ze swojego dziekanatu zaświadczenie o rozpoczęciu studiów i potem takie samo zaświadczenie o kontynuacji studiów jest zobowiązany składać co pół roku, czyli po zaliczeniu każdego semestru. W przypadku przerwania studiów spłata kredytu, rozpoczyna się natychmiast. Istotne jest równie to, że, korzystając z kredytu, można jednocześnie uzyskiwać inne dochody – dostawać stypendia socjalne i naukowe, a także pracować.  Dopuszcza się możliwość umorzenia kredytu częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (np. niepełnosprawność). Z założenia jest to forma pomocy dla osób, których bez niego nie byłoby stać na naukę, ale w praktyce pieniądze trafiają również do tych, których dochody umożliwiają opłacenie studiów. W takiej sytuacji kredyt można gromadzić na koncie oszczędnościowym, lepiej oprocentowanym, a później przeznaczyć je na przykład na samochód, który będzie podstawą pierwszego biznesu, a na który jako świeżo upieczonego absolwenta studiów raczej nie będzie nas stać.

 

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze