fbpx

Muhammad Yunus, twórca mikrokredytów w Polsce

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla za stworzenie koncepcji mikrokredytów, przyjeżdża do Polski by porozmawiać o swojej koncepcji
Z Muhammadem Yunusem będzie można się spotkać już 31 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosi wykład. 1 lutego Noblista weźmie udział w konferencji w Pałacu Prezydenckim, która ma być oficjalną inauguracją Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w Polsce. 2 lutego Muhammad Yunus odwiedzi Kraków.

31 stycznia 2012 w godz. 18.00–20.00, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55/56, sala 097. Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Rybiński, Rektor Uczelni Vistula. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa polskich przedsiębiorstw społecznych „Z lepszej półki”. http://www.yunus.pl/images/stories/31_01_2012_BUW/spotkanie_buw.pdf

1 lutego w godz. 9.30–13.00, Sala Kolumnowa Pałacu Prezydenckiego w Warszawie: panel dyskusyjny z udziałem noblisty oraz przedstawicieli rządu i sektora przedsiębiorczości społecznej na temat polskiego modelu ekonomii społecznej. W spotkaniu weźmie udział Prezydent Bronisław Komorowski. Udział w spotkaniu – za zaproszeniem.

2 lutego 2012 w godz. 11.00–12.30. Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Budynek Główny, Stara Aula, ul. Rakowicka 27. http://www.yunus.pl/images/stories/02_02_2012_UEK/wyklad_uek.pdf

Muhammad Yunus jest założycielem Grameen Bank, największej na świecie instytucji finansowej, która udziela osobom ubogim niewielkich kredytów bez zabezpieczenia. Z jego usług korzysta obecnie ponad 8 milionów kredytobiorców – 97% stanowią kobiety. Model działania Grameen Bank jest z powodzeniem stosowany w innych krajach.

W 2006 roku Muhammad Yunus i Grameen Bank otrzymali Pokojową Nagrodą Nobla jako wyraz uznania i poparcia dla wyznawanej przez nich tezy, że ubóstwo stanowi zagrożenie dla pokoju. W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał m.in.: „Każdy człowiek na Ziemi ma potencjał i prawo do godnego życia. Yunus i Grameen Bank we wszystkich kulturach i cywilizacjach pokazali, że nawet najbiedniejszy z biednych może pracować nad własnym rozwojem”.

Poza Grameen Bank Yunus tworzył biznesy społeczne we współpracy ze światowymi koncernami – BASF, Intel, Danone, Veolia, Adidas.

Więcej informacji: www.yunus.pl