1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Pierwszy dzień w nowej pracy

123rf.com
123rf.com
Pierwszy dzień w nowej pracy jest dla wielu z nas niepokojący i stresujący. To zawsze wyzwanie, kiedy dochodzi do konfrontacji naszej wiedzy i umiejętności z nowymi zadaniami i oczekiwaniami.

Wszyscy wiemy, jak ważne i decydujące może być pierwsze wrażenie, dlatego zależy nam, by dobrze wypaść nie tylko przed szefem, ale też nowymi współpracownikami. Od naszej autoprezentacji zależy, jak zostaniemy odebrani zarówno pod względem naszych umiejętności, jak i naszych relacji interpersonalnych oraz umiejętności pracy w grupie.

Te wskazówki pomogą ci łatwiej zaadaptować się w nowym miejscu pracy:

  1. Lubimy tych, którzy są do nas podobni. Poznając nowych współpracowników, zwracaj uwagę na istniejące podobieństwa, czyniąc w ten sposób różnice mniej zauważalnymi.
  2. Lubimy tych, którzy sami okazali nam sympatię. Dlatego uśmiechajmy się, bądźmy życzliwi, uprzejmi i otwarci, a na pewno współpracownicy odpowiedzą tym samym.
  3. O wielu informacjach na temat firmy i zasad w niej panujących nie mówi się bezpośrednio, można natomiast je zaobserwować. Dlatego uważnie obserwuj otoczenie. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób pracownicy odnoszą się do innych, jakie panują między nimi stosunki, jakie są ich relacje z przełożonymi, jakie zwyczaje panują, czy członków zespołu łączą relacje towarzyskie wykraczające poza miejsce pracy, jaki strój jest preferowany – obserwacja i wyciąganie wniosków pomogą ci wyrobić własną opinię i  sposób zachowania.
  4. W nowej pracy nie wszystko musi nam się podobać i nie wszystko musimy akceptować, na początku jednak bezpiecznie powstrzymać się od prezentowania wszystkim własnych poglądów. Lepiej najpierw poznać zespół i reguły w nim panujące.
  5. Kto pyta nie błądzi – także w miejscu pracy. Nie należy bać się zadawania pytań, jeśli czegoś nie wiemy.  Jednak pytaj taktownie, nikt nie lubi, kiedy ktoś ustawicznie przeszkadza mu w wykonywaniu obowiązków i rozprasza jego uwagę.
  6. Jako nowi pracownicy jesteśmy traktowani trochę „z przymrużeniem oka”, np. jeśli chodzi o popełnianie przez nas błędów, nie należy tego jednak wykorzystywać. Punktualność i obowiązkowość obowiązuje zarówno starych pracowników, jak i nowych. Tak samo nasz strój powinien pozostawać nienaganny, najlepiej elegancki – będzie stanowił wyraz naszego szacunku dla nowej pracy.
  7. W pierwszych dniach zwykle jest dużo napięcia, spada na nas dużo nowych obowiązków, nowe miejsce, ludzie - to wszystko sprawia, że możemy czuć się  zagubieni i być może nie jest nam do śmiechu – ale to właśnie uśmiech i pozytywne nastawienie jest w  takiej sytuacji najbardziej potrzebne. Uśmiechnięta wydajesz się być dużo sympatyczniejsza.
  8. To, jak będziemy się czuli w nowym miejscu pracy, w dużej mierze zależy od naszych relacji ze współpracownikami i przełożonymi – więc zadbajmy o to, aby te relacje były dobre. Nie krytykujmy innych ani ich pracy, przeciwnie – doceniajmy ich pomysły, rozwijajmy je, jeśli potrafimy. Wykazać możemy się przez swoją pracą i osiągnięcia. Starajmy się zapamiętać jak najwięcej z tego, co przekazują nam nasi starsi koledzy. Notuj, jeśli boisz się, że wszystkiego nie zapamiętasz.
Pracodawcy coraz częściej zaczynają dostrzegać jak ważny jest pierwszy dzień w pracy zarówno dla nowego pracownika jak i dla firmy. Każdej ze stron zależy na tym, aby nowy pracownik jak najszybciej poznał zasady panujące w firmie, standardy zachowań oraz zakres obowiązków. Dlatego nowej osobie często przydziela się opiekuna – osobę odpowiedzialną za zapoznanie pracownika z obszarami działalności firmy, jej kulturą organizacyjną, obowiązującymi wzorcami zachowań współpracowników wobec siebie i przełożonych. Opiekun nie udzieli wszystkich niezbędnych nam informacji, ale z pewnością przekaże nam to, co najistotniejsze i chętnie udzieli odpowiedzi na nasze pytania.

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze