fbpx

Galerie sztuki w korporacjach

Nowoczesna_sztuka
123rf.com

Siedziby polskich przedsiębiorstw coraz bardziej przypominają biura światowych korporacji. Do przestrzeni, gdzie pracujemy coraz śmielej wkraczają plakaty, grafiki i obrazy – także te z najwyższej półki. I nie chodzi tylko o upiększanie otoczenia, ale również o realną pomoc artystom.
Sposobów na oswajanie miejsca pracy jest wiele. Przynosimy ulubione kubki, a na biurku stawiamy sobie zdjęcia bliskich. Kiedy w jednej z amerykańskich agencji reklamowych pozwolono pracownikom przynieść z domu do biura jeden przedmiot, to okazało się, że wybierali głównie meble, a niektórzy także obrazy czy plakaty. Stąd był już krok do pomysłu, żeby w siedzibach firm eksponować kolekcje, które są własnością fundacji należących do korporacji. W niektórych z nich pracownik może też wypożyczyć obraz, który mu się podoba i przez kilka miesięcy cieszyć się nim w domu.

Lista firm, które mają bardzo duże i cenne kolekcje korporacyjne, jest długa. Na parterze londyńskiej siedziby Bloomberga od 2002 r. odbyły się już 54 wystawy, gdzie 340 artystów prezentowało nie tylko obrazy, ale również instalacje przestrzenne. Już 15 tys. prac artystów od średniowiecza do współczesności ma w swojej korporacyjnej kolekcji firma Würth. Firmy starają się również specjalizować w konkretnych trendach artystycznych – np. Generali Fundation od 1995 r. gromadzi i eksponuje w siedzibie firmy prace konceptualistów, a Deutsche Bank we wszystkich swoich siedzibach na całym świecie popularyzuje dzieła niemieckich artystów. Mogą je oglądać pracownicy i klienci banku, a w wyznaczone dni kolekcja jest dostępna dla szerokiej publiczności.

W Polsce podobną inicjatywą jest Spectra Art Space Jerzego Staraka, otwarta na ulicy Bobrowieckiej w Warszawie. Obecnie można tam obejrzeć wystawę fotografii „Poza czasem”. Tytuł wystawy pochodzi od tytułu cyklu zdjęć Doroty Kozieradzkiej, która sportretowała kobietę wypoczywającą w zacisznym ogrodzie. Galerię mogą odwiedzać wszyscy chętni. Kurator Aneta Muszyńska zapewnia, że działania Spectra Art Space będą uzupełniać ofertę miasta.