fbpx

Gdy mam dość swojej pracy…

Gdy mam dość swojej pracy...
123rf

Każdy z nas chyba doświadcza takiej chwili, że ma dosyć pracy i odczuwa w sobie przemożną chęć, żeby ją nagle porzucić. Gdy górę biorą emocje, przestajemy być realistami i nie zauważamy korzyści z posiadania pracy.
Kiedy masz ochotę złożyć wypowiedzenie, pomyśl o tym:

1. Masz pracę. Po prostu. Poczuj, czy jesteś w stanie wzbudzić w sobie wdzięczność z powodu tego faktu.

2. Masz dochód. Spójrz prawdzie w oczy – potrzebujesz pieniędzy, żeby przetrwać. Regularnie dostarczane na konto pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i znacząco obniżają poziom stresu w twoim życiu. Nawet, jeśli masz oszczędności, fakt że zaczynają topnieć, będzie cię stresował.

3. Należysz do struktury. Pracując, należysz do jakiegoś zespołu, masz współpracowników, koleżanki, osoby, które mogą udzielić ci zawodowego i prywatnego wsparcia. Po rzuceniu pracy, przez jakiś czas poczujesz się wolna, bo może w zespole nie układało się tak, jakbyś sobie to wymarzyła, ale potem możesz poczuć nieprzyjemną izolację spowodowaną codziennym brakiem kontaktów z ludźmi. A izolacja właśnie przyczynia się do depresji i lęków. Z tego powodu możesz mieć problem ze znalezieniem pracy. Dlatego jeśli poważnie myślisz o zmianie pracy, poszukaj nowej zanim rzucisz starą.

4. Stereotyp bezrobotnego. W zbiorowym polu energii istniej coś takiego jak naznaczenie etykietką – bezrobotny czy bezrobotna. To jest ktoś gorszy, słabszy, ktoś, kto nie umie sobie radzić. Pod wpływem tej energii możesz poczuć się niekomfortowo.

5. Stabilność. Praca, ze swoją, może w tym momencie znienawidzoną rutyną, zapewnia ci stabilność. Jest ona nam niezbędna do tego, żeby nasza psychika funkcjonowała prawidłowo. Dlatego spójrz na obecną pracę realistycznie i pomyśl o konsekwencjach nagłego rzucenia pracy.