fbpx

Liderzy przeżywają mniej stresu?

Liderzy przeżywają mniej stresu?
123rf


Kto jest bardziej zestresowany? Szefowie czy podwładni? Washington Post cytuje badania, z których wynika, że liderzy przeżywają mniej stresu, niż nam się do tej pory wydawało.

Naukowcy przetestowali poziom stresu przywódców i podwładnych. I odkryli, że ci pierwsi mieli znacznie niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) i niższy poziom lęku niż „zwykli” pracownicy. W drugim badaniu okazało się, że liderzy, którzy posiadali mocniejsze pozycje, wykazywali niższy poziom kortyzolu i mniej lęków niż szefowie na słabszych pozycjach.

Naukowcy zjawisko to łączą z tym, że buforem dla silnego stresu jest większe poczucie kontroli. Lepiej się czujesz, gdy panujesz nad czynnikami, które powodują stres. Choć badanie wykazało, że liderzy śpią mniej i piją więcej kawy, jednocześnie palą mniej papierosów niż ich pracownicy.

Oczywiście, nie oznacza to, że liderzy nie doświadczają negatywnego stresu lub że wszyscy szefowie mniej się stresują niż ich pracownicy.
Badanie sugeruje, że osoby na stanowiskach kierowniczych mają więcej okazji do kontrolowania stresu w ich życiu, ponieważ mają lepszą kontrolę nad tym, co dzieje się w ich miejscu pracy. Może właśnie to jest kluczem do redukcji stresu? Może też to oznaczać, że osoby z wyższymi umiejętnościami zarządzania stresem zajmują wyższe stanowiska.

?>