1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Popraw swoje relacje ze współpracownikami

123rf.com
123rf.com
Nadchodzi nowy rok, a wraz z nim nowe postanowienia. Jeśli wśród nich znalazło się bycie lepszym pracownikiem ale też lepszym współpracownikiem, oto kilka rad, jak można to osiągnąć.

  • zacznij od nauki cierpliwości i łagodności. Przykład: twój kolega z pracy ma irytujący zwyczaj długich rozmów telefonicznych na prywatne tematy. Nie rzucaj za każdym razem w jego stronę kąśliwych uwag. Zamiast tego zapytaj współpracowników, czy im to przeszkadza. Jeśli tak - powiedzcie mu o tym wspólnie, jeśli nie - nie trać własnej energii na denerwowanie się. Zamiast tego, kiedy on się produkuje, ty idź po kawę, utnij sobie pogawędkę z koleżanką z pracy czy sprawdź pocztę.
  • zawsze gdy wdajesz się w dyskusję ze współpracownikami, nie staraj się ani nikogo urazić, ani nie doprowadzać ich na skraj wytrzymałości. Zakończ drażliwy temat, albo w ogóle go nie podejmuj. Nigdy nie zakładaj, że każdy dobrze rozumie to co mówisz albo twoje intencje. Albo wdajesz się w uczciwą wymianę poglądów, albo nie wchodź na grząski grunt.
  • bądź uczciwa. Jeśli ktoś pyta cię o radę, o opinię, nie stosuj "białego kłamstwa", nie wymiguj się, tylko uczciwie odpowiedz, co o kimś myślisz, chyba że pytania dotyczą twojego szefa - wówczas dyplomatyczna odpowiedź jest jak najbardziej wskazana.
  • nie praw innym morałów. Nie poprawiaj ich sposobu pracy, nie krytykuj tego co jedzą, piją, jak się ubierają, malują i czeszą. Zaczniesz być postrzegana jako osoba zarozumiała, przemądrzała, a gdy sama popełnisz błąd - zostanie ci w dwójnasób wypomniany.
  • podczas rozmowy nie przerywaj, nie uprzedzaj odpowiedzi, nie zadawaj podchwytliwych pytań - uprzejmością i umiejętnością słuchania najlepiej zjednasz sobie współpracowników.
  • obserwuj jak układają się relacje międzyludzkie w twoim miejscu pracy. Kto z kim nie rozmawia, kto z kim chodzi na lunch, kto o kim plotkuje. Taka wiedza zawsze się przydaje, gdy trzeba w pewnym momencie wybrać sojuszniczy obóz.
  • nie oceniaj z góry pracowników, nie uprzedzaj się do nich, staraj się do każdego podchodzić obiektywnie; nie pokazuj od razu otoczeniu kogo lubisz, a kogo nie. Łatwo - zwłaszcza na początku pracy - dokonać złych szacunków i wyborów.
  • zastanów się, kto w pracy denerwuje cię najbardziej - czy to twój kolega z biurka obok, który zawsze zapycha twój kosz na śmieci, albo stawia na twoim biurku własne niedomyte kubki? Czy może kierownik działku, który z lubością zawala cię pracą, zamiast dzielić ją po równo? Dobrze to zdefiniuj a potem spróbuj rozwiązać ten problem - zmienić biurko, porozmawiać z przełożonym, zapytać współpracowników, co myślą o kierowniku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze